Dil ve konuşma terapisi bölümü öğrencilerinin kekemelik ve normal akıcısızlık belirtilerine yönelik ifadeleri
Expressions of speech and language therapy department students regarding the symptoms of stuttering and normal fluency
- Tez No: 793177
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Dil ve Konuşma Terapisi bölümü öğrencilerinin kekemelik ve normal akıcısızlık belirtilerine yönelik ifadelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden sıralı dönüşümsel tasarım modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini gönüllü örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 201 Dil ve Konuşma Terapisi bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış açık uçlu soru formu ve demografik bilgi formu katılımcılara sunulmuştur. Yarı yapılandırılmış, bireysel ve yüz yüze yaklaşık 5'er dakikalık görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sırasında ses kaydı alınmış ve görüşmelerin ardından tüm verilerin transkripsiyonu yapılmıştır. Alınan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, araştırmacı ve tez danışmanı tarafından kod, tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Katılımcıların ifadelerinden elde edilen verilerin analizi sonucunda, her bir sorunun temaları ve alt temaları ayrıntılı olarak verilip örneklerle sunulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun kekemeliği; blok, ikincil davranış, tekrar ve uzatmalar olarak tanımladığı; normal akıcısızlıkların ağırlıklı olarak doldurucular ve tekrarlar şeklinde tanımlandığı ve bir kesimin konuya ilişkin bilgi düzeyinin sınırlı olduğu; kekemelik ve normal akıcısızlık arasındaki en belirgin farkın ikincil davranışlar olduğu; konuşma akıcılığının duygusal etkenler başta olmak üzere birçok etken tarafından etkilendiği ve öğrencilerin kekemeliğe yönelik olumlu ve olumsuz düşüncelerinin çeşitlilik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the expressions of Speech and Language Therapy students about stuttering and normal fluency symptoms. Sequential transformational design model, one of the mixed research methods, was used in the research. The research population consists of Üsküdar University Language and Speech Therapy students. The sample of the study consists of 201 Language and Speech Therapy students determined by the voluntary sampling method. Approximately 5 minutes interviews were done through face to face with open-ended question form and demographic information forms that were prepared by the researcher. Voice recordings were taken during the interviews and all data were transcribed after the interviews. The data were analyzed by content analysis method, codes, themes and sub-themes were created by the researcher and the thesis advisor. As a result of the analysis of the data obtained from the statements of the participants, the themes and sub-themes of each question were given in detail and presented with examples. According to the findings, stuttering is defined by the majority of participants as block, secondary behavior, repetition and prolongation. It is stated that normal fluencies are predominantly defined as fillers and repetitions, and the knowledge level about normal fluency is limited. The most obvious difference between stuttering and normal fluency is secondary behaviors. Speech fluency is affected by many factors, especially emotional factors. Speech and Language Therapy students' positive and negative thoughts about stuttering varied.