İlkokul çağı Ebeveynlerinin Akıllı Telefon Bağımlılık Düzeyleri ile Dijital Ebeveynlik Konusundaki Farkındalıkları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Investigation of the Relationship Between Smartphone Addiction Levels of Primary School Age Parents and Their Awareness of Digital Parenting
  1. Tez No: 793180
  2. Yazar: ELİF ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada ebeveynlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama türünde gerçekleştirilen bu çalışmanın evreni ilkokul düzeyinde çocuğa sahip olan eğitimci ve ruh sağlığı uzmanı ebeveynlerden oluşmaktadır. Örneklem analizi G-Power programı ile belirlenmiş olup, Türkiye genelinde, aranan özelliklere sahip olan 153 kişiye çevrimiçi anket ile ulaşılarak 1 kişisel bilgi formu ve belirlenen 3 anket uygulanması yapılmıştır. Ebeveynlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleriyle dijital ebeveynlik farkındalıkları ilişkisini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği”(DEFÖ) ve ''Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu“ (ATBÖ- KF) kullanılmıştır. Ebeveynlerin Akıllı Telefon Bağımlılıklarını daha fazla anlamlandırabilmek amacı ile de ”Psikolojik Esneklik Ölçeği" (PEÖ) de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler Ebeveynlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ve dijital ebeveynlik farkındalıklarının ilişkisinin değerlendirilmesini ve ebeveynlerin psikolojik esneklik düzeylerinin de ayrıca incelenmesini amaçlanan bu çalışmanın analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin üç ve üzeri grubun karşılaştırmasında Kruskall-Wallis testi; iki grup karşılaştırmasında Mann- Whitney U Testi kullanıldı. Nicel veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between parents' smartphone addiction levels and digital parenting awareness. The universe of this study, which was carried out in relational screening type, consists of educators and mental health specialist parents who have children at primary school level. The sample analysis was determined by the G-Power program, and 153 people with the required qualifications were reached with an online questionnaire, and 1 personal information form and 3 determined questionnaires were applied.“Personal Information Form”,“Digital Parenting Awareness Scale”(DEFÖ) and“Smart Phone Addiction Scale-Short Form”(ABI-SF) were used to determine the relationship between parents' smartphone addiction levels and digital parenting awareness. The“Psychological Resilience Scale”(PPS) was also included in the study in order to make more sense of the Parents' Smartphone Addictions. The data obtained in the study The NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for the analysis of this study, which aimed to evaluate the relationship between parents' smartphone addiction levels and digital parenting awareness, and also to examine the psychological flexibility levels of parents. (While evaluating the study data, descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) as well as the distribution of the data were evaluated with the Shapiro-Wilk Test. The Kruskall-Wallis test in the comparison of three or more groups of quantitative data, and the Mann test in the comparison of two groups. -Whitney U Test was used. Spearman's correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative data.