Feasibility study of the robot-roller hemming process
Robot-roller kenar kıvırma sürecinin fizibilite çalışması
- Tez No: 793184
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kenar kıvırma, otomotiv endüstrisinde iç ve dış menteşeli parçaların panellerini (kaput, kapılar, bagaj kapakları vb.) birleştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Dış panelin flanşının iç panelin üzerine plastik deformasyonla bükülmesi/katlanması işlemidir. Otomotiv endüstrisinde menteşeli parçalarının kıvırılması, gerekli iyi görünümlü araca ulaşmak için birçok parametreye bağlı karmaşık bir mühendislik sürecidir. Bu sonucu elde etme süreci, parça tasarımcıları, metal parça imalatçıları ve kıvırma ekipmanı imalatçıları ile ilgilidir. Ortak bir fizibilite çalışması yapılmadan, parçanın ve ekipmanın nihai tasarımının sorumluluğuna karar verilemez. Bu çalışmada, tercih edilen bir fizibilite çalışması matrisini kategorize etmek, ekipman için gereken yatırımı azaltmak, deneme yanılma süresini azaltmak, yüksek kaliteli bir ürün elde etmek, çevrim süresini optimize etmek ve hızlı devreye almak için alınacak her sorumluluğun teknik açıdan önemli ayrıntılarını vermek amaçlanmaktadır. Bu eylemler matrisinin fizibilite çalışması, her adımın sonucuna ve karşılaşılan zorluklara dayanmaktadır. Bir hata veya sorun fark edildiğinde, kök nedeni araştırılmalı, ardından analiz döngünün başından itibaren gözden geçirilmeli, her yönü yeniden kontrol edilmeli ve optimize edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Hemming is a technology used in the automotive industry to join inner and outer closure panels together (hoods, doors, tailgates, etc.). It is the process of bending/folding the flange of the outer panel over the inner one by plastic deformation. Hemming of closure parts in the automotive industry is a complex engineering process that has a lot of parameters to reach the required well-looking vehicle trims. The process to obtain this result is related to closure parts designers, closure metal parts manufacturers, and hemming capital equipment manufacturers. The responsibility of the final design of the part and equipment cannot be decided unless a common feasibility study has been done. The study aims to categorize a preferred matrix of a feasibility study and give technical important details of each task to decrease the investment required for equipment, decrease trial and error, have a high-quality product, optimize cycle time, and acquire a fast-commissioning period. This feasibility study of the matrix of actions is relying on the result of each step and the difficulties faced within it. When an error or problem is noticed a root cause is done after which the analysis should be reviewed from the beginning of the loop, rechecking and optimizing each aspect.