KO-rings and J-groups of lens spaces
Lens uzaylarının KO-halkaları ve J-grupları
- Tez No: 79319
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BİBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET LENS UZAYLARININ A'O-HALKALARI VE J-GRUPLARI Mehmet Kırdar Matematik Bölümü Doktora Danışman: Prof. Dr. ibrahim Dibağ Şubat, 1998 Bu tezde, lens uzaylarının gerçel A'-teorisinin açık bir hesabını ve ayrıca bu sonuçları ve Adams konjektürünü kullanarak bu uzayların./-gruplarının bir be timlemesini, bu gurupları tanımlayan elemanlar ve üzerlerindeki ilişkiler yoluyla, yapıyoruz. Lens uzayların J-gruplarının, complex projektif uzayların lokal J- gruplarına yaklaştıklarını gösteriyoruz. Ayrıca. J-hesaplarının. klasik cross-section problemine ve James sayıları konjektürüne olan bağlantılarını yapıyoruz. Birçok zor geometrik problemi açık bırakıyoruz. Bütün sonuçlar siklik grupların alanlar üzerindeki temsilleri üzerinde olan aritmetik ve bir Atiyah-Segal isomorfîzmi uygu laması olarak görülebilir. Doğal olarak, halkalar üzerindeki temsilleri cebirsel K- teorisi gözüyle merak ediyoruz. Bunun sayı teorisiyle ilgili zor bir aritmetik problemi olduğunu farkediyoruz. Anahtar Kelimeler- : Topolojik A'-teorisi, lens uzayları, siklik grupların temsilleri, J-grubları, 7m(.7)-teorisi, cebirsel K-teorisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JTO-RINGS AND J-GROUPS OF LENS SPACES Mehmet Kırdar Ph. D. in Mathematics Advisor: Prof. Dr. Ibrahim Dibağ February, 1998 In this thesis, we make the explicit computation of the real A'-theory of lens spaces and making use of these results and Adams conjecture, we describe their J-groups in terms of generators and relations. These computations give nice by-products on some geometrical problems related to lens spaces. We show that J-groups of lens spaces approximate localized J-groups of complex projective spaces. We also make connections of the J-computations with the classical cross-section problem and the James numbers conjecture. Many difficult geometric problems remain open. The results are related to some arithmetic on representations of cyclic groups over fields and the Atiyah-Segal isomormhism. Eventually, we are interested in representations over rings, in connection with Algebraic K-theory. This turns out to be a very non-trivial arithmetic problem related to number theory. Keywords : Topological K-Theory, Lens spaces, Representations of cyclic groups, J-groups, 7m(J)-theory. Algebraic K-theory. IV