Barriers in primary healthcare service utilization among adults in Borama in the northwestern Awdal region of Somaliland
Somaliland'ın kuzeybatı Awdal bölgesinde Borama'daki yetişkinler arasında birinci basamak sağlık hizmeti kullanımının engelleri
  1. Tez No: 638597
  2. Yazar: HAMDA MOHAMED MOUHOUMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Birinci basamak sağlık hizmetleri, bir ülkenin genel sağlık sisteminde kilit bir sektör ve temel bir sağlık birimidir. Bu temel birim sadece her birine bakım sağlamadaki önemli görevi yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda iyi işleyen her sağlık sistemi için de bir köşe taşıdır. Bununla birlikte, sağlık hizmetlerinin kullanımını etkileyen ve popülasyonların bakım arama davranışlarını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu nedenle, bu mevcut karışık tasarım çalışması somaliland'ın borama bölgesinde yetişkinler arasında birinci basamak sağlık hizmetlerinin kullanımında engelleyen faktörleri belirlemektedir. Andersen modelini kullanarak çalışma kırsal-kentsel eşitsizlikleri, bireylerin özelliklerini ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin kullanımını etkileyen diğer faktörleri ele almaktadır. Çalışma sonucu, kırsal ve kentsel arasındaki sosyo-ekonomik eşitsizliklerin mevcut olduğunu ve bu alanda birinci basamak sağlık hizmetlerinin genel kullanımının düşük olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, bu düşük kullanım seviyelerinin hem arz hem de talep tarafındaki oluşan engellerden kaynaklanmasını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Primary health care is a key sector and a basic healthcare unit in the overall health system of a country. This basic unit does not only tackle the important task of providing care for everyone but it is also a cornerstone for every well-functioning health system. However, there are various factors that affect the utilization of healthcare services and influence the health seeking behaviors of populations. Therefore, this current mixed design study identifies barriers in utilization of primary healthcare among adults in the Borama district of Somaliland. Using the Andersen's model, the study addresses rural-urban disparities, the characteristics of individuals, as well as, other factors that influence utilization of primary health care services. The study result shows that socio economic inequalities between rural and urban exist and the overall utilization of primary healthcare was low in this area. In conclusion the study attributes this low level of utilizations to be caused from both supply and demand side barriers.