İlkokul öğretmenleri arasında ses bozukluğu ve risk faktörlerinin incelenmesi
Voice disorders and risk factors in primary school teachers
- Tez No: 793203
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ses bozuklukları kişileri psikolojik, yaşam kalitesi, sosyal hayat gibi alanlarda olumsuz olarak etkileyebilir. Bazı meslek gruplarında ses birincil araç olarak kullanılır, bu grup profesyonel ses kullanıcıları olarak adlandırılmaktadır. Öğretmenlik mesleği bu gruba dahildir. Ses bozuklukları mesleki hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu çalışmada ilkokul öğretmenlerinde ses bozukluklarının görülme sıklığı ve risk faktörlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaç için katılımcılar İlkokul Öğretmenlerinde Ses Bozukluğu Değerlendirme ve Risk Faktörleri Belirleme Anketi'ni doldurmuştur. Anket 5 bölüm ve 48'i çoktan seçmeli 2'si açık uçlu 50 sorudan oluşmaktadır. Kişisel bilgiler, çalışma hayatı, çalışma ortamı, alışkanlıklar ve yaşam kalitesine dair sorular sorulmuştur. Çalışmaya 97 katılımcı katılmıştır. Toplanan veriler Chi-square ile analiz edilmiştir. Yaş, cinsiyet, çalışma hayatı ve ortamı, alışkanlıklar ve yaşam kalitesi bağımsız değişkenleri ile boğazda ağrı veya tahriş hissi şikayeti bağımsız değişkenleri karşılaştırılmıştır. Boğazda ağrı veya tahriş hissi şikayeti bağımlı değişkeni ile öğretmenlerin eğitim verdiği sınıf seviyesi, çalışma ortamındaki gürültü durumu, çalışma ortamının hava kalitesi, çalışma ortamının stres, gerginlik ve/veya kaygı durumu, tütün kullanımı, alkol kullanımı ve öğretmenlerin kilo durumu bağımsız değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunurken diğer bağımsız değişkenler ile boğazda ağrı veya tahriş hissi şikayeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Voice disorders can negatively affect people in areas such as psychological, quality of life and social life. In some occupational groups, voice is used as the primary tool, this group is called professional voice users. Teaching profession is included in this group. Voice disorders endanger their professional lives. In this study, it was aimed to investigate the frequency and risk factors of voice disorders in primary school teachers. For this purpose, the participants filled out the“Evaluating Dysphonia Amongst Primary School Teachers and Determining the Risk Factors”. The survey consists of 5 sections and 50 questions, 48 of which are multiple choice and 2 of which are open-ended. Questions were asked about personal information, working life, working environment, habits and quality of life. 97 participants participated in the study. The collected data were analyzed with Chi-square. The independent variables of age, gender, working life and environment, habits and quality of life were compared with the independent variables of pain or irritation in the throat. The result of the study indicates that there is a significant correlation between the grade of students where the teachers teach, the noise level in the working environment, the air quality of the working environment, the stress, tension and/or anxiety of the working environment, tobacco use, alcohol use, the weight of the teachers and and the prevalence of pain or irritation in the throat. There was no significant relationship between other independent variables and pain or irritation in the throat.