Pankreas kanserinde histopatolojik özelliklerin ve tümörü infiltre eden lenfositlerin sağkalım açısından prognostik öneminin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic importance of histopathological features and tumor-infilling lymphocytes in pancreas cancer for survival
- Tez No: 793211
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pankreas kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Bunun sebebi 5 yıllık sağkalımın %10 'un altında olmasıdır. Cerrahi sağkalımı arttıran tek tedavi yöntemidir. Ancak hastalığın ileri evrede tespit edilmesi çok az hastanın cerrahiye uygun olmasına neden olur. Bu sebeple alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Tümör infiltran lenfositlerin (TIL) alt tiplerinin tümör ve mikroçevresindeki dağılımının prognozu tahmin etmede rolü olabileceğinin araştırılmasıyla T hücreli adaptif yanıt merkezli hedefe yönelik yeni tedavilerin geliştirilmesi gündeme gelmiştir. Çalışmamızda pankreas kanserinde tümör infiltran lenfositlerin peritümöral yayılımının, pankreas kanserinde bilinen prognostik veriler ve sağkalım ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2011-2021 yılları arasında pankreas kanseri nedeniyle ameliyat edilen ve takibi olan 60 hasta değerlendirildi. Bu hastaların demografik özellikleri, tümör histopatolojik özellikleri, peritümöral TIL sayısı ve intratümoral PD-1 ve PD-L1 pozitifliği değerlendirildi . Elde edilen veriler ile genel sağkalım(OS) arasındaki ilişki ve TNM evresine göre sağkalımı öngörmede üstünlüğünün olup olmadığı istatistiksel yöntemler ile araştırılacaktır. Bulgular: Sağkalım süreleri ile klasik prognostik veriler arasından ileri yaş, tümör kötü diferansiyasyonu ve pozitif lenf nodu sayısı arasında ilişki bulunmuştur. CD3+ TIL sayısının patolojik t evresi arttıkça arttığı görülmüştür. Peripankreatik yağlı doku invazyonu görülen olgularda CD3+ ve CD8+ TIL sayısı daha yüksek bulunmuştur. PD-L1+ olan olgularda CD3+ TIL sayısı fazla olan olgularda sağkalım daha iyi bulunmuştur. PD-L1- olgularda CD8 P/T oranı az olan grupta sağkalım daha uzundu. Kötü diferansiye tümörü olan olgularda CD3 P/T ve CD8 P/T oranları az ise sağkalım daha uzundur. Otomatik ve manuel ölçümlerde CD3 P/T ve CD8 P/T oranları uyumlu bulunmuştur. Sonuç: Pankreas kanserli hastalarda yaş, tümör diferansiyasyonu, N evresi yanı sıra, Peritümöral TIL sayısı ve alt tipinin tümör dokusunda PD-L1 varlığı ile birlikte değerlendirildiğinde sağkalım için prognostik önemi olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths. This is because the 5-year survival is less than 10%. Surgery is the only treatment modality that improves survival. However, detection of the disease at an advanced stage causes very few patients to be suitable for surgery. For this reason, there are many studies on alternative treatment methods. With the investigation that the distribution of tumor infiltrating lymphocytes (TIL) subtypes in the tumor and its microenvironment may have a role in predicting prognosis, the development of new targeted therapies based on T-cell adaptive response has come to the fore. In our study, it was aimed to examine the relationship between the peritumoral spread of tumor infiltrating lymphocytes in pancreatic cancer and known prognostic data and survival in pancreatic cancer. Materials and Methods: In our study, 60 patients who were operated and followed up for pancreatic cancer between 2011-2021 were evaluated. Demographic characteristics, tumor histopathological features, peritumoral TIL count and intratumoral PD-1 and PD-L1 positivity of these patients were evaluated. The relationship between the obtained data and overall survival (OS) and whether it has superiority in predicting survival according to TNM stage will be investigated by statistical methods. Results: A correlation was found between survival times and classical prognostic data, advanced age, poor tumor differentiation, and positive lymph node count. It was observed that the number of CD3+ TILs increased as the pathological t stage increased. CD3+ and CD8+ TIL counts were found to be higher in patients with peripancreatic fatty tissue invasion. In patients with PD-L1+, survival was found to be better in patients with higher CD3+ TIL counts. In PD-L1- cases, survival was longer in the group with low CD8 P/T ratio. In patients with poorly differentiated tumors, if the CD3 P/T and CD8 P/T ratios are low, survival is longer. CD3 P/T and CD8 P/T ratios were found to be compatible in automatic and manual measurements. Conclusion: It has been shown that in patients with pancreatic cancer, age, tumor differentiation, N stage, as well as Peritumoral TIL count and subtype, when evaluated together with the presence of PD-L1 in the tumor tissue, may have prognostic significance for survival.