Voleybolcularda eğitsel oyunların bazı motorik ve teknik özellikler üzerine etkisi
The effect of educational games on some motoric and technical features in volleyball players
  1. Tez No: 793210
  2. Yazar: İLAYDA BARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; eğitsel oyun temelli voleybol antrenmanlarının adölesan kadın voleybolcularda bazı motorik ve teknik özelliklere etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, yetenek taraması sonucunda fiziksel, kondisyonel, teknik ve taktik becerileri branşa uygun olarak tespit edilen düzenli olarak haftada en az 4 gün antrenman yapan toplam 74 kadın voleybolcu oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde 9 hafta boyunca eğitsel oyun grubuna eğitsel oyun temelli voleybol antrenmanı ve voleybol grubuna klasik voleybol antrenmanı uygulanılmıştır. Kontrol grubu ise hiçbir antrenman içeren aktiviteye dâhil edilmemiştir. Araştırma öncesi ve sonrasında katılımcıların motorik özelliklerini değerlendirmek için boy, vücut ağırlığı, otur uzan esneklik, dinamik denge, dikey sıçrama, çeviklik, 20 m sprint, durarak uzun atlama, 2 kg sağlık topu atma, sırt ve bacak kuvveti testleri, teknik özelliklerini belirlemek için ise; manşet pas, parmak pas ve servis isabet test ölçümleri alınmıştır. Araştırmada veriler tek yönlü varyans analizi ve eşleştirilmiş gruplar t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to determine the effects of educational game-based volleyball training on some motoric and technical characteristics of adolescent female volleyball players. The universe of the research consists of 74 female volleyball players who regularly train at least 4 days a week, whose physical, conditional, technical and tactical skills were determined according to the branch as a result of talent screening. During the research process, educational game-based volleyball training was applied to the educational game group and classical volleyball training was applied to the volleyball group for 9 weeks. The control group was not included in any activity containing training. Before and after the research, height, weight, sit and lie down flexibility, dynamic balance, vertical jump, agility, 20 m sprint, standing long jump, 2 kg medicine ball throwing, back and leg strength tests were used to evaluate the motoric characteristics of the participants. ; cuff pass, finger pass and service hit test measurements were taken. In the study, the data were analyzed with one-way analysis of variance and paired groups t-test. As a result of the research; In both educational games and volleyball group participants' sit and lie down flexibility, dynamic balance, vertical jump, agility, 20 m sprint, standing long jump, 2 kg medicine ball throwing, back and leg strength tests, cuff pass, finger pass and service hit rates.