Sporda ahlaki karar almada bilinçli farkındalığın rolü
The role of mindfulness in moral decision making in sport
- Tez No: 793217
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada sporda ahlaki karar almada bilinçli farkındalığın rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmaya Sakarya ilinde aktif olarak spor hayatına devam eden ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 123'ü kadın, 137'si erkek toplam 260 sporcu katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Altyapı Sporlarında Ahlaki Karar Alma Tutumları Ölçeği”ve“Sporda Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde sporcuların ahlaki karar alma puanlarında cinsiyete ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklılık elde edilirken (p.05). Sporda bilinçli farkındalık açısından sonuçlar değerlendirildiğinde ise cinsiyet, spor kulübüne bağlı lisanslı spor yapma ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklılıklar elde edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the role of mindfulness in moral decision making in sport. A total of 260 athletes, 123 women and 137 men, who actively continue their sports life in Sakarya province and who were selected by convenience sampling method, participated in the study in which the correlational survey model was used. Within the scope of the research, data were collected using the“Personal Information Form”,“Attitudes to Moral Decision-making in Youth Sport Questionnaire”and“ Mindfulness in Sports Scale”. Independent groups t-test, Pearson correlation and regression analyses were used to analyze the data. When the research findings were examined, while significant differences were obtained in the moral decision-making scores of the athletes according to gender and nationality (p.05). When the results were evaluated in terms of conscious awareness in sports, no significant differences were obtained according to gender, licensed sports affiliated to a sports club and nationality (p>.05).