Ortaokul 7. sınıf fen bilimleri dersi hücre ve bölünmeler konusunun eğitsel oyunla öğretimi
Teaching the subject of cell and divisions with educational games in the 7th grade of secondary schools
  1. Tez No: 793226
  2. Yazar: RUKİYE ESRA ÇOKSÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Oyunlar aracılığıyla yapılan öğretimlerin bireylerin öğrenme ortamında aktif olarak öğrenimlerinde pozitif bir durum oluşturduğu herkes tarafından bilinmektedir. Başka bir deyişle oyun ilkokul ve ortaokul gibi küçük yaş grubundaki bireyler için etkili ve sürekli öğrenme ortamı oluşturmaktadır. Bu çalışmada ortaokul 7. sınıf“Hücre ve Bölünmeler”ünitesi konu ve kavramlarının kazanımlarına yönelik tasarlanan“Fen Çemberi”eğitsel oyununun öğrencilerin akademik başarısı etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Yapılan çalışma Suluovada bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 38 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 7. Sınıf fen bilimleri programında yer alan“Hücre ve Bölünmeler”konusu seçilmiş ve dört hafta boyunca haftada dört ders saati ve uygulanan ön test-son testler ile toplamda beş haftalık süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubu olarak seçilen sınıfta hücre ve bölünmeler konusunun öğretimi eğitsel oyunla işlenirken, kontrol grubu olarak seçilen sınıfta ise hücre ve bölünmeler konusunun öğretimi öğretim programındaki plana göre işlenmiştir. Araştırma verileri“Hücre ve Bölünmeler”konusuna yönelik olarak hazırlanmış“Akademik Başarı Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS programıyla sağlanmıştır. Araştırma gruplarının ön test ve son testten aldıkları puan ortalamalarının farklılaşma düzeyini belirlemek amacıyla tek yönlü t testi ve bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarına göre mevcut öğretim programı ile çalışılan kontrol gurubunda ve geliştirilen oyunun uygulandığı deney grubunda öğrencilerin akademik başarılarının arttığı ve iki grup arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Buradan hareketle geliştirilen oyunun fen dersinde kullanılmasının elverişli olduğu, oyunların hem öğretim hem de değerlendirme amaçlı kullanılması gerektiği, oyunların yaparak yaşayarak öğrenme sağladığı gibi bulgularla birlikte öğrenci farklılıkları ve ortam göz önüne alınarak mevcut öğretim programının uygulanması da uygun bulunarak öğretmenlerin öğrencilerinin durumuna göre her iki yöntemden istedikleriyle çalışabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known by everyone that teaching through games creates a positive situation of individuals learning environment and individuals active learning. In other words, games create an effective and continuous learning environment for individuals in the younger age group such as primary and secondary schools. In this study it is aimed that to determine the effects of“Science Circle”educational game which is designed for the acquisitions of secondary school 7th grade“Cell and Divisions”unit topics and concepts on the academic success and motivation of students. Semi _experimental figures with pretest and post test control groups from quantitive research methods were used in the study. This study was carried out with 38 students studying at a secondary school in Suluova. In this research 2020-2021 academic year autumn period 7th grade“Cell and Divisions”subject in the science curriculum was chosen and it was carried out totally within five weeks, four lessons per week for four weeks and pretests and post tests application. The teaching of the subject“Cell and Divisions”was handled with educational games, in the class chosen as the experimental group and the teaching of the subject of“Cell and Divisions”was handled with according to the plan in the curriculum in the control group. The research data was obtained by using the“academic achievement test”prepared for the subject of“Cell and Divisions”. The analysis of the obtained information was provided with SPSS program. One way t test and independent sample + test were applied in order to determine the level of differentiation of the research groups average scores from the pre test and post test. According to the application results, in the control group studied with the current curriculum and in the experimental group in which the developed game was used it was observed that the academic success of the students increased and there was no significant difference between two groups. From this point of view they were stated that the developed game is suitable for using in science lessons, games should be used for both teaching and evaluation purposes and games provide learning by doing and experiencing and besides these findings it was found appropriate to implement the current curriculum considering the student differences and the environment and it was suggessted that teachers can work whatever they want from both methods according to the situation of the students.