Baltık ülkelerinin NATO'ya katılımı ve Rusya faktörü
The Baltic states' accession to NATO and the Russia factor
  1. Tez No: 793241
  2. Yazar: NURBANU OKTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küçük devletler sistemi etkilemede güçlük çektikleri gibi sistemi etkileyebilen büyük devletlerin politikalarına karşı savunmasızdırlar. Nitekim, daha Westphalian sistemden önce birçok büyük gücün çıkarları Baltık bölgesinde çatışmıştır. O dönemden günümüze kadar Baltık bölgesi ile ilgili çıkarları değişmeyen aktör ise Rus güçlerdir. 1. Dünya Savaşı zamanlarında ulus olma yönünde mücadele eden Baltık ulusu Alman güçlerinin işgalleri sonrasında ikiye bölünmüştür. Birçok unsura karşı bağımsızlıkları için mücadele vermek zorunda kalan Baltıklılar sonunda birer devlet olabilmişlerdir. Fakat 2. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Baltık bölgesi Alman ve Rus güçler arasında tekrar kalmıştır. Tarafsızlık politikası benimseyerek hayatta kalmayı uman Baltık devletleri Rus işgaline direnememişlerdir. Bu işgale karşı çıkacak büyük bir gücün desteğini alamayan Baltık devletleri Soğuk Savaş boyunca Sovyet Rusya'sının işgali altında yaşamışlardır. Soğuk Savaş'ın sonuna gelindiğinde tekrar bağımsızlık mücadelesi veren Baltıklılar yeniden birer devlet olduktan sonra Rus tehdidine karşı asla yalnız kalmamaları gerektiğini düşünmüşlerdir. Rus tehdidini dengelemek adına NATO'ya üye olma hedeflerini açıklayan Baltık devletleri için iki etken karşımıza çıkmıştır. Biri hala büyük güç kategorisine girebilecek olan Rusya'dır, diğeri ise Soğuk Savaş'ın galibi sayılabilecek ABD'dir.
Özet (Çeviri)
Small states have difficulty in influencing the system and they are vulnerable to the policies of large states that can affect the system. Indeed, even before the Westphalian system, the interests of many great powers clashed in the Baltic region. The actor whose interests in the Baltic region have not changed since then is the Russian powers. The Baltic nation, which struggled to become a nation during World War I, was divided into two after the invasions of the German forces. The Baltic people, who had to fight for their independence against many elements, were finally able to become a state. However, with the start of World War II, the Baltic region was again between German and Russian forces. The Baltic states which hoped to survive by adopting a policy of neutrality, could not resist the Russian occupation. The Baltic states, which could not get the support of a great power to oppose this invasion, lived under the occupation of Soviet Russia throughout the Cold War. At the end of the Cold War, the Baltics, who struggled for independence again, thought that they should never be alone against the Russian threat after they became a state again. Two factors emerged for the Baltic states, which announced their goals of becoming a member of NATO in order to balance the Russian threat. One is Russia, which can still fall into the category of great power, the other is the United States, which can be considered the winner of the Cold War.