Akaryakıt fiyatlarındaki vergi oranının Jandarma bölgesinde gerçekleşen kaçak akaryakıt miktarına etkisi
The effect of the tax rate in fuel prices on the amount of smuggled fuel in the Gendarmarie region
- Tez No: 793240
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İstatistik, Public Administration, Sociology, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada akaryakıt kaçakçılığı ve vergi kavramları derinlemesine analiz edilip aralarında ilişki olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Akaryakıt kaçakçılığı neticesinde piyasa sürülen toplam akaryakıt miktarını tespit etmek ve bir değişken olarak çalışmada kullanmak imkânsız olacağı için çalışmanın bağımlı değişkeni olarak Jandarma bölgesinde ele geçirilen piyasaya sürülememiş kaçak motorin miktarı alınmıştır. Çalışmada bağımsız değişken olarak akaryakıt fiyatı içesindeki başat parametre olan ve devletin zaman zaman müdahale edip değiştirebildiği tek değişken olan vergi oranları alınmıştır. Vergi oranlarındaki artışların kaçakçılığa etkisine ilişkin farklı ürünler üzerinden yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan çalışmada 2014-2020 yılları arasında akaryakıt üzerinden alınan vergilerin akaryakıt kaçakçılığına sınırlı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. İki değişken arasındaki etkileşim derecesinin zayıflığı analiz edilen zaman aralığının kısa olması ve bağımlı değişkenin akaryakıt kaçakçılığı uzayının sadece Jandarma bölgesinde ele geçirilen miktarı alt kümesi üzerinden yapılmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmayı çeşitlendirmek adına ayrıca Emniyet KOM birimlerince ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarları ile Jandarma KOM birimleri tarafından ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarları, kaçak tütün, kaçak alkol, kaçak sigara ve kaçak silah verileri de kısmi olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of fuel smuggling and tax were analysed in depth and it was tried to determine whether there was a relationship between them. It is very difficult to determine the total amount of fuel released to the market as a result of fuel smuggling. Therefore, the dependent variable of this study was determined as the amount of illegal fuel seized in the Gendarmerie region. In the study, tax rates, which is the dominant parameter in the fuel price and the only variable that the state can intervene and change from time to time, were taken as the independent variable. There are studies on the effect of increases tax rates on smuggling on different products. In the study, it was concluded that the taxes collected on fuel between the years 2014-2020 had a limited effect on fuel smuggling. The weakness of the degree of interaction between the two variables is due to the short time interval analysed and the fact that the dependent variable's fuel smuggling space is only based on the subset of the amount seized in the gendarmerie zone. In order to diversify the study, the amount of smuggled fuel seized by the Turkish National Police KOM Department and the amount of smuggled fuel seized by the Gendarmerie General Command KOM Department, smuggled tobacco, smuggled alcohol, smuggled cigarettes and illegal weapons were also partially analysed.