Kore Savaşı ve Kars Ardahan Iğdır Kore şehitleri ile gazileri
Korean War And Kars Ardahan Iğdır martyres and war veterans
- Tez No: 253581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde, dünya yeni bir düzene girmişti. Çünkü savaşın sonunda ortaya süper güç adı verilen iki ülke çıkmıştı: ABD ve Rusya. Eski Kıt'a Avrupa ülkeleri ise siyasi, askeri ve ekonomik yönden çöküşe geçmişti. ABD, Rusya ve İngiltere, Dünya Savaşı'nın devam ettiği günlerde barış arayışına girmişler, fakat ilerleme kaydedememişlerdi. Özellikle Potsdam Konferansları'nda ortaya çıkan görüş ayrılıkları bir çözüme kavuşmayınca, Dünya yeni bir buhranın içine girdi: ?Soğuk Savaş?. Soğuk savaş yılları dünyada iki kutuplu düzenin hakim olduğu yıllar olarak anılır. Bu dönemde Sovyet Rusya, bir yandan İkinci Dünya Savaşı boyunca hasara uğrayan alt yapısını düzeltmekle uğraşırken, diğer yandan da Baltık Denizi'nden Balkanlara, hatta Uzakdoğu'da Çin'i ve Kuzey Kore'yi içine alan bir güvenlik kordonu oluşturmuştur. Bu güvenlik kordonunu Demirperde ile kapatarak gerisinde olan biteni dünyadan gizlemiştir. Buna karşılık ABD diğer süper güç olarak Rusya'nın bu yayılmacı politikalarına çevreleme politikası ile cevap vermiştir. Bu politikanın ilk örneğini 1947 yılında Truman Doktrini oluşturmuştur. Ardından 1948 yılında Marshall Planı ile çöken Batı Avrupa ekonomilerinin kalkındırılması öngörülmüştür. Devamında 1949 yılında Avrupa için askeri yönden birleşmeyi NATO, siyasi yönden birliği ise Avrupa Konseyi'nin teşkil edilmesini sağlamıştır.Türkiye de İkinci Dünya Savaşı'na katılmamıştır. Ancak ekonomik ve askeri yönden zayıf çıkarken, Rusya'nın tehditlerine de maruz kalmıştır. Bunun üzerine Türk Devlet Adamları iki kutba ayrılmış dünyada Batı Bloğunun yanında yer almışlardır. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinden yardım ve destek istemişlerdir.Bu esnada Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ülkelerinin kurduğu Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı-North Atlantic Treaty Organization (NATO) kurulmuştur. Kurulduğu ilk tarihten beri Türkiye bu teşkilata girmek istemiştir. Ancak İngiltere'nin Orta Doğu planlarında Türkiye'den aktif bir şekilde yararlanamadığını düşünmesi ve NATO üyesi diğer Avrupa ülkelerinin Rusya ile sınır komşusu bir ülkeyi NATO'ya almak istememeleri, Türkiye'nin bu isteğinin başlangıçta gerçekleşmesini engellemiştir.Soğuk Savaş dönemi Rusya'nın liderliğinde oluşan Doğu Blok'u (Varşova Paktı) ve Amerika Birleşik Devletleri'nin liderliğinde kurulan Batı Blok'unun politik mücadeleleriyle sürüp gitmiştir.Doğu ve Batı Blokları arasındaki kutuplaşma süreci bütün hızıyla devam ederken Kuzey Kore birliklerinin bir bahane ile sınırı geçerek 25 Haziran 1950'de Güney Kore' ye saldırması Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyet Rusya diğer bir deyişle Doğu ve Batı Blokları arasında yeni bir gerginliğe neden olmuştur. Bu gerginlik geniş bir coğrafyaya sahip olan Sovyet Rusya'nın dünyanın herhangi bir yerinde sıcak çatışma başlatabileceğini Amerika Birleşik Devletleri'ne göstermişti. Bu durum Amerika Birleşik Devletleri'ni kendi kıtasına çekilme ve başta Avrupa ile diğer bölgelerdeki sorunlara karşı tarafsız kalma politikalarından vazgeçirecek stratejilerini yeniden kontrol etmek zorunda bırakacaktır.Bu sırada Türkiye'de 1950 seçimleri yapılmıştır. Demokrat Parti (DP) NATO'ya giriş vaadiyle iktidara gelmiş ve Kore'de çıkan bu krizden yararlanabileceğini düşünmüştür. Böylece Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Ordusu'nun müdahalesi için yardım çağrısını olumlu yanıtlayarak, başta Amerika'nın ve Avrupa'nın olumlu yönde dikkatini çekmeyi amaçlamıştır. Nitekim Kore Harbi'ne bir tugay kuvvetinde birlik göndererek bu niyetinin ciddi olduğunu göstermiştir.Kore'ye, 25 Eylül 1950'de İskenderun Limanı'ndan başlayan yolculuk 19 Ekim'de tamamlanmıştır. Kore'de eğitimler yapılmıştır ve Türk Tugayı'na ?North Star? kod adı verilmiştir.Türk Tugayı 24 Kasım'da başlayan BM Ordusu'nun genel taarruzuna 9. Kolordu'nun ihtiyati olarak katılmıştır. Başlangıçta ilerleyen taarruz 26 Kasım akşamından itibaren 800.000 kişilik Çin Ordusu'nun savaşa katılımıyla önce durmuştur. Sonra geri çekilme başlamıştır. Bu noktada Türk Tugayı'na kritik bir savunma görevi verilmiş, tugay büyük kayıplar vermek pahasına savunma görevini başarı ile yapmıştır.Kunuri Muharebeleri olarak anılan bu muharebelerde Türk Askeri kahramanlığını bir kez daha ispat etmiştir. 1950 yılından 1953 Temmuz'una kadar 4 değiştirme tugayı, kendisine verilen her türlü muharebe görevlerini başarı ile yerine getirmiştir. Ancak savaşın gerçek bir galibi olmamış, savaş fiziki olarak başladığı yerde bitmiştir.Kore'ye asker gönderme kararıyla dünya gündeminde olumlu bir hava estirmeyi ve Amerika Birleşik Devletleri'ni etkileyerek NATO'ya giriş sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan Türkiye, Kore'deki başarılarına rağmen ilk başta NATO'ya üye olmayı başaramamıştır. Ancak başından beri bu üyeliğe karşı olan İngiltere'nin Türkiye'nin Orta Doğu Komutanlığı planlarında yer almayı kabul etmesiyle ikna edilmiş ve önemli bir engel aşılmıştır.Ayrıca yalnızlık politikasından vazgeçen Amerika, Rusya ile olası bir savaş ve Ortadoğu'da çıkacak olan bir çatışmaya müdahale edebilmesine olanak sağlayacak askeri üsler için en iyi bölgenin Türkiye olduğunu değerlendirmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin stratejik konumundan yararlanmayı düşünmüş ve NATO'ya girişini desteklemiştir. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri 15 Mayıs 1951'de NATO ülkelerine Türkiye ve Yunanistan'ın üye olmasını teklif etmiştir. Nihayetinde NATO Bakanlar Konseyi 15?20 Eylül 1951 tarihleri arasında yaptığı toplantıda, ABD'nin bu teklifini kabul etmiş, 28 Kasım 1951 tarihinde ise Konsey Türkiye ve Yunanistan'ı NATO'ya katılım için davet etmiştir. Bu daveti TBMM 18 Şubat 1952'de yapılan oylamada büyük bir çoğunlukla kabul etmiştir.Böylece Türkiye'nin yıllardır ısrarla sürdürmüş olduğu NATO'ya girme çabaları başarıyla sonuçlanmıştır. Ayrıca Sovyetler Birliği tehdidine karşı ittifaklar sisteminde yerini almış ve kendini de emniyete almayı başarmıştır. Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler daha da yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The world went into a new formation when second war was finished. Because there were two remaining countries which are called superpower: USA and Russia. Old continental European countries went into downfall in terms of political, military and economical . USA, Russia and England went into peace lookout while Second World War was continuing but they could not go forward a lot. Especially, when difference of opinions that are aroused at Potsdam Conference couldn?t be led to a permanent solution, World went into a new crisis: Cold War. Cold War years are called the years that two polar system is dominant. During this period, aside Soviet Russia tried to restore the sub-structure that were damaged throughout the Second World War, formed a security cordon which is from Baltic Sea to Balkans and also including China and North Korea. By closing this security cordon with iron curtain, Soviet Russia was disguised events from World. As oppose to Russia?s expansion policy, USA responded with containment policy as the other super power. The first example of this policy was Truman doctrine donation at 1947. After that, development of sunken West Europe economies was anticipated with Marshall Plan donation at 1948. Following, this caused the fact that Europe was joined at NATO in terms of military aspect and was joined at European Council in terms of political aspect at 1949.Beside Turkey came out from The Second World War at a situation at which it was weak in terms of economical and military areas, Turkey had exposed to Russia?s threats. Therefore, Turkish Government man took part in West Block and they had to want support and assistance from in the first instance USA and European countries.Meanwhile NATO (North Atlantic Treaty Organisation) had founded by USA and Western Europe countries. Turkey willed to enter this organization from the first day. However, because of England?s plans on active role for Turkey in its Middle East Commandership and objection of other NATO member European countries to take a country boarding to the strong enemy Russia into NATO, Turkey could not realize this aim at first.While the polarization between the East and West Blocks had continued at full speed, Northern Korea troops crossed the boarder and attacked to South Korea on 25 June 1950. This resulted in a new tension between USA and USSR, in other words the West and the East Blocks. It showed to US that the Soviet Russia, having a huge geography, could start an armed conflagration in any part of the world. This forced the US to give up its policy on returning to its own continent and be impartial to the conflicts at Europe and other regions, and revise its strategies.Meanwhile in Turkey 1950 elections had been performed and the Democrat Party (DP) gained the elections promising to enter to NATO and thougt to benefit from the crisis in Korea. Thus, replying positive to the help call of US on military intervention of United Nations Army to Korea, the DP aimed to attrack positive attention of US and the Europe. As a matter of fact DP showed its seriosness in its intention with sending a military force in a brigade size to Korea War.Transmission was started from Iskenderun harbor at 25 September 1950 and finished at 19 October.The education was continued at Korea, The Turkish Brigade was called North Star. Turkish Brigade joined in 9.Corps at UN Army General Attack which was started 24 November. The attack which was moving on very fast at the beginning was stopped firstly since Chinese Army which is consist of 800.000 person took part in war starting from 26 November night. Afterwards, retreat was started as debacle. At this point, a critical defensive duty was given to Turkish Brigade and brigade accomplished its defensive duties successfully at the expense of giving away a lot of losses.At this battles that is remembered as Kunuri Battles, Turkish Soldier proved his bravery one more time. Four changing brigade fulfilled every kind of battle duties successfully from 1950 to July 1953. But, there was no real winner side of war, the war finished at its starting point.By sending a military force to Korea, Turkey aimed to facilitate its entrance process to NATO effecting USA and have a positive image on the world agenda. Although its successes in Korea, Turkey could not achieved to be a member to NATO at first. However, England that was against to Turkey?s membership to NATO from the very beginning, was convinced by the approval of Turkey to take place in England?s Middle East Commandership plans and a great obstacle was overcomed. Besides, USA, which gived up to the loneliness policy, was evaluated that Turkey is the best region for military bases for a probable war with Russia and to step in to a conflict at Middle East. For these reasons USA thought to benefit from Turkey?s strategic location and supported Turkey?s entrance to NATO. As a matter of fact on 15 May 1951 USA offered to NATO members the approval of membership of Turkey and Greece. Finally at a meeting on 15-20 September 1951, NATO Ministers Council accepted USA?s offer, and the Council invited Turkey and Greece for NATO membership on 28 November 1951. This invitation was accepted by TBMM (Turkish Grand National Assembly) on 18 February with a great majority.Thereby, Turkey?s insistent efforts that had been performed for years to enter to NATO resulted in success and Turkey took its place in alliances system against Soviet Russia threat and succeeded in ensuring itself. On the other hand relations between USA and Turkey