Spor bilimleri öğrencilerinin engellilere yönelik tutumları ile paralimpik algıları arasındaki ilişki
The relationship between attitudes of sports science students towards the disabled and their paralympic perceptions
  1. Tez No: 793262
  2. Yazar: BURAK CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrenciler mezun olduklarında ülkemizin spor sektörünün her kademesinde profesyoneller olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda engelli sporlarının yaygınlaşması için spor profesyonellerinin engelli bireylere karşı tutumları önem arz etmektedir. Spor profesyonellerinin engelliler için dünyadaki en büyük spor organizasyonu olan Paralimpik Oyunlar için farkındalık düzeyleri engellilerin spor hayatlarına etki eden önemli faktörlerden biri olabilir. Bu yüzden çalışmamızın sorunsalını; gelecekte spor profesyonelleri olacak olan spor bilimi öğrencilerinin engellilere yönelik tutumları ve Paralimpik oyunlar hakkındaki algı düzeyleri arasındaki ilişki oluşturmuştur. Materyal Metod: Bu amaçla Türkiye İstatistik Kurum tarafından belirlenen TRB1 bölgesi şehirlerinde (Bingöl, Eleazığ, Malatya ve Tunceli) yükseköğretim düzeyinde öğrenim gören spor bilimleri öğrencilerine Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği ve Paralimpik Sporlar Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 ve Eviews Programları ile analiz edilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları spor bilimleri öğrencilerinin Paralimpik farkındalıkları ve engelliler yönelik tutumlarının birbirlerini etkileyen değişkenler olduğunu, aralarında hem ölçeklerin toplamı hem de alt boyutlar için anlamlı ilişkilerin olduğu, demografik özellikler açısından da çeşitli anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Sonuç: Sonuçlara göre; spor bilimleri öğrencilerinin özel gereksinimli bireylere yönelik tutumları Paralimpik farkındalıklarını etkileyen en belirgin unsur olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca diğer alt boyutlar ve demografik özelliklere göre de bazı ilişkilerin ve anlamlı farkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: When the students of the sport scineces graduate, they work as professionals at all levels of the sports sector of our country. At the same time, the attitudes of sports professionals towards disabled individuals are important for the dissemination of disabled sports. Awareness levels of sports professionals for the Paralympic Games, which is the largest sports organization in the world for the disabled, may be one of the important factors affecting the sports life of the disabled. Therefore, the problematic of our study; The relationship between the attitudes of sports science students, who will be sports professionals in the future, towards the disabled and their perception levels about the Paralympic games. Material Method: For this purpose, the students of sport sciences who are studying at the higher education level in the cities of the TRB1 region determined by the Turkish Statistical Institute (Bingöl, Eleazığ, Malatya and Tunceli)“Attitude Scale Towards Individuals with Special Needs”and“Paralympic Sports Awareness Scale”were applied. Data were analyzed with SPSS 22.0 and Eviews Programs. Results: The results of the analysis showed that the Paralympic awareness of the sports science students and their attitudes towards the disabled are variables that affect each other, there are significant relationships between them both for the sum of the scales and for the sub-dimensions, and there are various significant differences in terms of demographic characteristics. Conclusion: According to the results; Attitudes of sports science students towards individuals with special needs emerged as the most prominent factor affecting their Paralympic awareness. In addition, it was observed that there were some relationships and significant differences according to other sub-dimensions and demographic characteristics.