Ritim eğitiminin özgül öğrenme güçlüğü tanılı diskalkulik çocukların ritmik sayma becerilerine etkisi
The effect of rhythm education on the rhythmic counting skills of dyscalculic children diagnosed with specific learning disabilities
  1. Tez No: 793261
  2. Yazar: ARİF DENİZ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Müzik, Education and Training, Mathematics, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma ritmik saymada zorlanan diskalkulik çocukların eğitimi için tasarlanmış bir model uygulaması içermektedir. Çalışma grubundaki çocuklardan deney grubuna ritim eğitimi ve şarkılarla ritmik sayma öğretimi yapılmıştır. Çalışma sonunda deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research includes a model application designed for the education of dyscalculic children who have difficulty in rhythmic counting. Rhythm education and rhythmic counting with songs were taught to the experimental group from the children in the study group. At the end of the study, it was observed that there was a significant difference between the experimental and control groups.