Kitle kontrolü ve denetiminde algı yönetimi stratejilerinin analizi(Pandemi sürecinde Türkiye örneği)
Analysis of perception management strategies in audience control and control (Example of Turkey in the pandemic process)
- Tez No: 793263
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Siyasal otoritenin kitle üzerinde oluşturduğu algı politikasının ne türden unsurlar içerdiğini ortaya koymayı amaçladığımız bu çalışmada; nesnelerin birey deneyimleriyle nasıl algılandığı ve anlamlandırıldığı, algıların tutum ve davranışlara nasıl yansıdığı, görünen gerçeklikle algılanan gerçeklik arasındaki ilişkinin boyutları, algıların nasıl yönetildiği, retorik unsurlar ve ikna yöntemleri, kitle özellikleri ve yönetimi, iktidar, söylem, ideoloji ve hegemonya bağlamında aydınlatıcı bir literatür ortaya konmuştur. Tüm bunlardan hareketle, kritik durum örnekleminde belirlenen Covid-19 virüsünün ilk döneminde, kitle üzerinde algı politikasının hangi unsurlarla yapıldığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş ve kabine toplantısı sonrası konuşmalarından oluşan 14 konuşma metni üzerinden analiz edilmiştir. Pandemi sürecinde Türkiye'de siyasal iktidarın ne türden algı yöntemi stratejileri kullandığı ise söylem unsurları üzerinden MAXQDA Analitic programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular Norman Fairclough'un“Eleştirel Söylem Analizi”yöntemine uygun olarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında, pandemi sürecinde Türkiye'de siyasal iktidarın hedef kitleyi ikna etmesi noktasında algı yönetimi stratejilerinden faydalandığı görülmüştür. Yapılan analizler pandemi sürecinin en yoğun geçtiği dönemde söylemin gündeme ilişkin olarak sağlık ve ekonomi bağlamında yoğunlaştığı, bu bağlamlar içerisinde ise en yoğun kullanılan algı yönetimi stratejileri olarak;“ölçümlemek, sonuca odaklanmak, kanıt göstermek, karşılaştırmak, uzman kişiye dayandırmak, koşul ve şart sunma, umut vermek, birlik vurgusu, gerekçelendirme, istikrar vurgusu, değerlere uyum, beklenti üstü yaklaşım, duygulara hitap, geçmişe dayandırma”unsurları tespit edilmiştir. Nihayetinde, kriz dönemlerinde siyasal iktidarın hedef kitleyi kontrol etme ve denetleme noktasında, nasıl bir dil kullandığı ve kullanılan söylemde hedef kitleye yönelik ne türden algı yönetimi stratejilerinin tercih edildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to reveal what kind of elements the perception policy created by the political authority on the mass contains; An enlightening literature has emerged in the context of how objects are perceived and made sense of by individual experiences, how perceptions are reflected in attitudes and behaviors, the dimensions of the relationship between visible reality and perceived reality, how perceptions are managed, rhetorical elements and persuasion methods, mass characteristics and management, power, discourse, ideology and hegemony. has been placed. Based on all these, in the first period of the Covid-19 virus determined in the critical situation sample, the elements of the perception policy on the mass were analyzed through 14 speech texts consisting of President Recep Tayyip Erdoğan's speeches after the address to the nation and the cabinet meeting. What kind of perception method strategies used by the political power in Turkey during the pandemic process was analyzed using the MAXQDA Analitic program over discourse elements. The findings were made in accordance with Norman Fairclough's“Critical Discourse Analysis”method. In the light of the results obtained in the research, it has been seen that the political power in Turkey has benefited from perception management strategies in terms of convincing the target audience during the pandemic process. The analyzes made indicate that the discourse in the period when the pandemic process was most intense in the context of health and economy in relation to the agenda, and the perception management strategies that were used most intensively in these contexts; The elements of“measurement, focus on the result, show evidence, compare, base on an expert, present conditions and conditions, give hope, emphasis on unity, justification, emphasis on stability, compliance with values, approach beyond expectation, appealing to emotions, basing on the past”have been identified. Finally, it has been revealed what kind of language the political power uses at the point of controlling and supervising the target audience in times of crisis and what kind of perception management strategies are preferred for the target audience in the discourse used.