Mütûn-i Erbaa'nın Kitâbu'l-Büyû' özelinde karşılaştırılması
Comparison of the Mutûn al-Arba'a within Kitab al-Buyû'
- Tez No: 793281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada mütûn-i erbaa eserlerinin büyû' bölümlerinin karşılaştırılması konu edilmiştir. Çalışmanın amacı Hanefî mezhebinde itibar görmüş mütûn-i erbaa olarak bilinen eserler arasındaki farklılığı ve daha önce telif edilen eserlerden ne ölçüde etkilendiğinin tespitidir. Çalışmanın Hanefî fürû fıkhının muteber metinlerindeki farklılığı ortaya koyması açısından alana katkı sunacağı kanaatindeyiz. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hanefî mütûn geleneği, mütûn-i erbaa ve müellifleri kısaca ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise mütûn-i erbaa eserlerinin büyû' bölümlerinin mukayesesi ve mütûn-i erbaa öncesi eserlerden ne ölçüde etkilendiğine odaklanılmıştır. Sonuç olarak mezhebin muteber eserleri olmasına rağmen mütûn-i erbaa eserleri arasında farklılık bulunduğu ve bazı hususlarda mütûn-i erbaa öncesi eserlerden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the Buyû' sections of the Mutûn al-Arba'a books is the subject matter. The aim of our study is to determine the difference in the authentic books of the Hanafî Madhab and to what extent it is affected by the books that have been copyrighted before. We believe that our study will contribute to the field in terms of revealing the difference in the authentic texts of the Hanafi furû' fiqh. Our work consists of two sections. In the first section, the Hanafi Mutûn tradition, Mutûn-i al-Arba'a and its authors are briefly discussed. In the second section, the comparison of the Buyû' sections of the Mutûn al-Arba'a books and the extent to which they were influenced by the books prior to the Mutûn al-Arba'a are discussed. Consequently, it has been determined that there are differences between the books of Mutûn al-Arba'a, although there are authentic books of the Madhab, and they were influenced by the books before the Mutûn al-Arba'a in some respects.