Sosyal bilgiler kültür ve miras öğrenme alanında okul dışı öğrenmenin çeşitli değişkenlere etkisi
The effect of out of school learning on various variables in social studies culture and heritage unit
  1. Tez No: 793289
  2. Yazar: MURAT UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Okul dışı öğrenme Avrupa ve dünyada gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde ise son yıllarda ilgi görmeye başlamıştır. Bu araştırmanın amacı kültürel miras eğitiminde okul dışı öğrenmenin öğrenci akademik başarısına, somut ve somut olmayan kültürel mirasa yönelik tutumlarına, kavram algılarına etkisini incelemek ve öğrencilerin okul dışı öğrenmeye yönelik görüşlerini belirlemektir. Nicel araştırma, kontrol gruplu yarı deneysel tasarımla uygulanmıştır. Araştırma grubu 2019-2020 eğitim öğretim yılında devlet ortaokulunda yedinci sınıfa devam eden 80 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları akademik başarı testi, somut olmayan kültürel miras tutum ölçeği, somut kültürel miras tutum ölçeği, kelime ilişkilendirme testi, okul dışı öğrenme değerlendirme formu, yansıtıcı günlük ve odak grup görüşme soru formundan oluşmaktadır. Verilerin analizinde ise nicel verilerin çözümlemesinde istatistik programı, nitel verilerin çözümlemesinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul dışı öğrenme öğrencinin akademik başarısını, SOKÜM ile SKM tutumlarını ve kavram algılarını anlamlı şekilde artırmıştır. Ayrıca öğrenciler okul dışı öğrenmeye olumlu bakmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Out-of-school learning is becoming increasingly common in Europe and the world. In our country, it has started to attract attention in recent years. The aim of this research is to examine the effects of out-of-school learning on students' academic suc-cess, attitudes towards tangible and intangible cultural heritage, and concept perceptions in cultural heritage education and to determine students' views on out-of-school lear-ning..The research was implemented with a quasi-experimental design with a control group. The research group consists of 80 students attending the seventh grade in the public secondary school in the 2019-2020 academic year. Data collection tools consist of academic achievement test, intangible cultural heritage attitude scale, tangible cultural heritage attitude scale, word association test, out-of-school learning evaluation form, reflective diary and focus group interview question form. In the analysis of the data, statistical program was used in the analysis of the quantitative data, and content analysis was used in the analysis of the qualitative data.According to the results of the research, out-of-school learning significantly increased the student's academic success, SOK and SCM attitudes and concept perceptions. In addition, students have a positive view of out-of-school learning.