Avusturya ulus kimliği inşasında entegrasyon tartışmaları ve türkler
Integration Discussions and Turks in the Construction of Austrian Nation Identity
- Tez No: 793290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
15 Mayıs 1964 tarihinde Avusturya ile Türkiye arasında yaşanan 'İşçi Gö-çü'nün ardından Avusturya'daki entegrasyon tartışmalarının Avusturya ulus kimliğine yansımaları literatür ve görüşmeler çerçevesinde 'inşacı' bir yaklaşımla değerlendiril-miştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi de dahil olmak üzere yüzünü 'Batı' dünyasına çeviren Türkiye Cumhuriyeti, dönemin Avrupa Ekonomik Topluluğuna 31 Temmuz 1959'da ortaklık başvurusunda bulunarak Avrupa Birliği yolunda önemli bir adım attı. Türkiye-Avusturya ilişkileri, Osmanlı İmparatorluğu ve Habsburg İmpara-torluğu tarihine uzanır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Marshall yardımı alan Avus-turya, yeniden yapılanabilmesi için insan gücüne ihtiyaç duydu. Bu ihtiyacın geçici ve alternatif olarak Türkiye'den karşılanabileceği konusunda mutabık kalınmıştı. İşgücü Celbinin ardından Avusturya'daki Türk vatandaşlarının sayısı bugün 300.000'e yaklaştı. Zamanla Avusturya'ya yerleşen Türklerin misafirlik süreleri Avus-turya'nın gündeminde yer almaya başladı. Tartışmalar bazen siyasi malzeme olarak kullanılmıştır. Tüm bu gelişmeler Avusturya'nın sosyal yapısını ve ulusal kimliğin olu-şumunu etkilemiştir. Bu çalışmada Türklerin Avusturya toplumuna uyum süreci ve bu son durumda ulusal kimliğe yansımaları araştırılmıştır. Bu kapsamda literatür araştır-ması ve görüşmeler yoluyla veriler toplanmış, elde edilen veriler MAXQDA – 2022 programı aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the 'Worker Migration' between Austria and Turkey on May 15, 1964, the reflections of the integration discussions in Austria on the Austrian nation identi-ty were evaluated with a 'constructive' approach within the framework of the litera-ture and interviews. The Republic of Turkey, which turned its face to the 'Western' world, including the last period of the Ottoman Empire, took an important step towards the European Union by applying for partnership with the European Economic Community of the period on 31 July 1959. Turkey-Austria relations go back to the history of the Otto-man Empire and the Habsburg Empire. Austria, which received Marshall aid, after the 2nd World War, needed manpower for its reconstruction. It was agreed that this need could be met temporarily and alternatively from Turkey. After the 'Worker Migration', the number of Turkish citizens in Austria ap-proached 300,000 today. Over time, the stay period of the Turks who settled in Aus-tria began to take place on the agenda of Austria. Debates were sometimes used as political material. All these developments have affected the social structure and na-tional identity of Austria. In this study, the adaptation process of Turks to Austrian society and its reflections on national identity in this last case were investigated. In this context, data were collected through literature research and interviews, the ob-tained data were analyzed through the MAXQDA – 2022 program.