COVID-19 pandemi sürecinde hastane uygulamalarının ve çalışma koşullarının çalışanların iş performansı ve yaşam tatmini algısı üzerine etkisi
The affects of hospitals policies and work conditions on the employees performance and perception of life satisfaction during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 793323
  2. Yazar: MÜJDE DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
COVID-19 sürecindeki uygulamaların ve çalışma koşullarının, sağlık çalışanlarının iş performansı ve yaşam tatmini üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan araştırmada betimsel ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da özel bir hastane olan Academic Hospital'de görev yapmakta olan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örneklem hesaplama yöntemiyle hesaplanmış olup araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 170 kişiden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak dört anket formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, araştırmada kullanılan ölçekler ile demografik değişkenler arasında anlamlı fark olup olmadığını belirtmek amaçlı; ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, üçlü grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise, pearsonkorelasyon analizi ve araştırma hipotezlerinin test edilmesinde basit ve çoklu regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda COVID-19 pandemi sürecinde hastane uygulamaları ve çalışma koşullarının ölçeğinin geçerli ve güvenilir olduğu ve bundan sonraki yapılacak araştırmada güvenilir bir şekilde kullanılabileceği belirlenmiştir. COVID-19 pandemi sürecinde hastane uygulamaları ve çalışma koşullarının, COVID-19'un Bulaşmasına İlişkin Koruyucu Önlemler (CKÖ) ve COVID-19'da Sağlık Çalışanlarına Sağlanan Destek (CD) ile iş performansı ve yaşam tatmini arasında ilişkin anlamlı pozitif yönde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca CKÖ ile CD alt boyutlar arasında ilişki anlamlı ve pozitif yönde olduğu görülmüştür. COVID-19 pandemi sürecinde hastane uygulamaları ve çalışma koşulları ve alt boyutlarından CD'nın iş performansı üzerindeki etkisinin anlamlı ve pozitif yönde olduğu belirlenirken CKÖ'nün ise iş performansı üzerinde etkisinin olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte COVID-19 pandemi sürecinde hastane uygulamaları ve çalışma koşulları, alt boyutlarından COVID-19'un bulaşmasına ilişkin koruyucu önlemler yaşam tatmini üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu belirlenirken, COVID-19'da sağlık çalışanlarına sağlanan destek ve çalışma koşulları ise yaşam tatmini üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The descriptive relational survey model was used in the research conducted to determine the effects of practices and working conditions in the COVID-19 process on the job performance and life satisfaction of healthcare workers.The population of the research consists of health workers working at Academic Hospital, a private hospital in Istanbul.The sample of the study was calculated by the simple random sampling method and consists of 170 people who voluntarily participated in the research. Four questionnaire forms were used as data collection tool.In evaluating the research data; descriptive statistics, independent sample t-test in paired group comparisons to indicate whether there is a significant difference between the scales used in the study and demographic variables, one-way analysis of variance in threegroup comparisons, pearsoncorrelation analysis to determine the relationship between the scales, and simple and multiple regression in testing research hypotheses. analysis methods were used.As a result of the analyzes, it has been determined that the scale of hospital practices and working conditions during the COVID-19 pandemic process is valid and reliable and can be used reliably in the next research. It has been determined that hospital practices and working conditions during the COVID-19 pandemic process have a significant positive relationship between Protective Measures for the Transmission of COVID-19 (PMT) and Support for Healthcare Professionals in COVID-19 (SHP) work performance and life satisfaction. In addition, it was seen that there was a significant and positive relationship between PMT and SHP sub-dimensions. During the COVID-19 pandemic process, it was determined that the effect of SHP, which is one of the hospital practices and working conditions and its sub-dimensions, on work performance was significant and positive, while PMT had no effect on work performance.In addition, hospital practices and working conditions during the COVID-19 pandemic process, protective measures related to the transmission of COVID-19 from its sub-dimensions, have a positive effect on life satisfaction, while the support and working conditions provided to healthcare workers in COVID-19 do not have a significant effect on life satisfaction.