Elektif laparoskopik kolesistektomi vakalarımızın safra kesesi içeriklerinin mikrobiyolojik özellikleri ile beraber değerlendirilmesi
Evaluation of the gallbladder contents of our elective laparoscopic cholecystectomy cases including the microbiological properties
- Tez No: 793395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT CAN ULUKENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, daha önce kolelitiazise sekonder geçirilmiş komplikasyonları (akut kolesistit, akut biliyer pankeatit, koledokolitiazis/ kolanjit ve ERCP öyküsü) olan hastalar ile herhangi bir komplikasyon gelişmeden semptomatik kolelitiazis tanısı alan ve elektif laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda safra kesesi içeriklerinin mikrobiyolojik incelenmesi yapılarak kültürde üreme olup olmaması, üreme olanların bakteriyel spektrumu ve antibiyogram sonuçlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli prospektif tanımlayıcı klinik bir araştırmadır. İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde safra taşına bağlı elektif laparoskopik kolesistektomi yapılan 65 non-komplike ve 65 komplike toplam 130 hastadan safra kültürü çalışıldı. Tüm hasta grupları için demografik özellikler (yaş, cinsiyet), hastane yatış süresi, diabetes mellitus varlığı, üreme olup olmadığı, safra kültüründe üreyen patojen/ patojenler ve antibiyogram sonuçları tespit edildi. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to compare, patients with complications due to gallstones (acute cholecystitis, acute biliary pancreatitis, choledocholithiasis/cholangitis and history of ERCP) and patients diagnosed with symptomatic cholelithiasis without any complications who underwent elective laparoscopic cholecystectomy surgery by using microbiological examination of the gallbladder contents which obtained sterile by culture, whether there is reproduction, the range of bacterial diversity of those who reproduce, and the results of antibiogram. MATERIAL AND METHOD: This study is a single-centered prospective descriptive clinical trial. Biliary fluid content was examined in total of 130 patients (65 non-complicated and 65 complicated) who underwent elective laparoscopic cholecystectomy surgery due to gallstones at the General Surgery Clinic of Istanbul Gaziosmanpasa Training and Research Hospital. For all patient groups, demographic characteristics (age, gender), length of hospitalization, presence of diabetes mellitus, whether there is bacterial reproduction, pathogen / pathogens, if there was bacterial reproduction in the bile content culture and antibiogram results were determined. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0.