Metabolik yağlı karaciğer hastalığı ile d vitamin düzeyi ilişkisi
The relationship of metabolic fat liver disease and vitamin d level
- Tez No: 793396
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dahiliye polikliniğine başvuran MAFLD tanı kriterlerini karşılayan ve MAFLD tanı kriterlerini karşılamayan hastaların D vitamini düzeylerini karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Prospektif kesitsel olarak planlanan çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğinde eylül, ekim, kasım tarihlerinde takip edilen MAFLD tanısı alan ve MAFLD tanısı olmayan hastaların dosya verileri incelendi. Hastaların dosyalarından yapılmış batın usg'ler alınarak (hepatosteatoz olup olmadığına bakıldı) laboratuvar değerleri (glukoz, üre, kreatin, ALT, AST, GGT, ALP, total kolesterol (K), HDL-K, trigliserid, insülin, Hba1c) ve vücut ağırlığı, vücut kütle indeksleri (VKİ) VKİ >25 kg/m2 olan hastalar obez olarak kabul edilerek ve ya kan basıncı yüksekliği (≥130/85 mmHg) ve ya antihipertansif tedavi alıp almadıkları ve ya bel çevresinin (kadınlarda ≥91 cm, erkeklerde ≥95 cm) değerlendirilerek MAFLD kriterlerini karşılayan ve MAFLD kriterlerini karşılamayan hastalar tespit edilerek D vitamini düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza metabolik yağlı karaciğer hastalığı tanı kriterlerini sağlayan 60 (42 kadın ve 18 erkek) ve MAFLD kriterlerini karşılamayan 54 yetişkin (41 kadın ve 13 erkek) dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 50,23 ± 1,36 idi. MAFLD tanısı olan grupta DM oranı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the comparison of the vitamin d levels of the patients referred to internal medicine outpatient cilinic who met or din't meet the diagnostic criterias of MAFLD was aimed. Material and Method:In our prospective and cross sectional study, the datas of the patients having MAFLD diagnosis and not having MAFLD diagnosis who were followed up in the Internal Medicine Outpatient Clinic of Haseki Education and Research Hospital, University of Health Science during September, October and November were examined. We determined the patients meeting or not meeting MAFLD diagnostic criterias evaluating abdominal USGs ( looked for having hepatostetosis or not), lab values (glucose, urea, creatinine, ALT,AST, GGT, ALP, total cholesterol, HDL cholesterol, trigliseride, insulin, Hba1c), body weight, body mass index (BMI; BMI greater than 25 was condisered obese), high blood pressure ( values greater than 130/85 mmHg was considered hypertensive) and waist circumference (values greater than 91 cm for women and greater than 95 cm for men) and the vitamin D levels were recorded. Results:60 patients (42 women and 18 men) meeting the diagnostic criterias of fatty liver disease and 54 patients (41 women and 13 men) not meeting MAFLD criterias were included in our study. The mean age of the patients was 50.23 ±1.36. The DM ratio was higher in the group diagnosed with MAFLD.