Middle school mathematics teachers' knowledge of eighth-grade students' algebraic thinking
Ortaokul matematik öğretmenlerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmeleri ile ilgili bilgileri
- Tez No: 793407
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin öğrencilerinin cebirsel düşünmeleri hakkındaki bilgilerini incelemektir. Bu amaç aynı zamanda öğrencilerin cebir öğrenmeden önce sahip olması gereken önkoşul bilgilerini de içermektedir. Araştırmanın ikinci amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin öğrencilerinin performanslarına ilişkin beklenti ve yorumlarını eşitlik, cebirsel ifadeler ve denklem, genelleştirilmiş aritmetik, değişken ve fonksiyonel düşünme bağlamında incelemektir. Çalışmanın son amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin öğrencilerinin, cebirdeki güçlüklerine ilişkin nedensel yüklemelerini keşfetmektir. Bu amaçla 2018-2019 bahar yarıyılı ve 2019-2020 güz yarıyılında beş ortaokul matematik öğretmeninden veri toplanmıştır. Veri kaynakları anket, yarı yapılandırılmış görüşmelerin ses kayıtları ve araştırmacı gözlem notlarıdır. Bulgular, ortaokul matematik öğretmenlerinin, öğrencilerin cebir öğrenmeden önce sahip olması gereken önkoşul bilgilerle ilgili sınırlı bilgi sağlayabildiklerini ortaya koymuştur. Ortaokul matematik öğretmenleri, sözlü ifadelerden sembolik ifadelere basit dönüşümler ve denklem çözme konusunda öğrencilerin olası çözümlerini ve performanslarını tahmin edebilmişlerdir. Ortaokul matematik öğretmenlerinin beklentilerinin, eşitliğin kavramsal olarak anlaşılması, değişken kavramının kavramsal olarak anlaşılması ve fonksiyonel düşünmeyi gerektiren durumlarda öğrencilerin performanslarıyla uyumlu olmadığı gözlemlenmiştir. Öğretmenler, ilgili maddelerde öğrencilerin zorluklarını belirleyebilmelerine rağmen, zorlukların altında yatan nedenleri tam olarak ifade edememişlerdir. Son olarak, öğretmenler, öğrencilerin zorluklarını çoğunlukla dışsal, değişmez ve kontrol edilemeyen faktörlere bağlamışlar. Öğretmenler, öğrencilerinin zorluklarının; öğrencilerin bilişsel süreçleri, çabaları veya motivasyonları gibi dış faktörlere bağlı olduğunu düşünmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study is to investigate middle school mathematics teachers' knowledge of students' algebraic thinking. This purpose also includes the prerequisite knowledge needed to learn algebra. The second purpose of the study is to examine middle school mathematics teachers' anticipations and interpretations regarding their students' performances in algebra. The last purpose of the study is to discover the causal attributions of middle school mathematics teachers regarding their students' difficulties in algebra. To that end, the data were collected from five middle school mathematics teachers in the spring semester of the 2018-2019 and the fall semester of the 2019-2020 academic years. The data sources are a teacher questionnaire, audio recordings of the semi-structured interviews, and field notes. The findings presented that middle school mathematics teachers could possess limited information regarding the prerequisite knowledge students should have prior to learning algebra. Middle school mathematics teachers could anticipate students' possible solutions and performances in simple translations from verbal statements to symbolic expressions and solving equations. However, their anticipations were not aligned with students' performances in the tasks that required a relational understanding of equivalence, conceptual understanding of the notion of variable, and functional thinking. Although teachers could identify students' difficulties in corresponding items, they could not precisely express the underlying reasons for their difficulties. Lastly, teachers mainly attributed students' difficulties to external, stable, and uncontrollable factors. They consider that students' difficulties are mainly related to the students themselves, such as their cognitive processes, effort, or motivation.