Uzaktan matematik öğretimine yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi
Development of an attitude scale for distance mathematics education
  1. Tez No: 793406
  2. Yazar: EZGİ EKDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma ile COVID-19 salgını sürecinde eğitimlerine uzaktan devam eden ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını inceleyen bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında farklı üniversitelerde eğitimlerine devam eden 277 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Ölçek geliştirme aşamasında öncelikle araştırmacı tarafından 71 maddelik madde havuzu oluşturulmuş ardından uzman görüşüne başvurulmuştur. Hazırlanan ölçek ile Bursa Uludağ Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 220'si kadın, 57'si erkek olmak üzere 277 ilköğretim matematik öğretmeni adayından veriler toplanmıştır. Toplanan verilerin analiz işlemi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizinin yapılmasının ardından 6 faktör ve 25 maddelik“Uzaktan Matematik Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği”elde edilmiştir. Ölçeğin faktörleri maddelerin içeriğine göre etkililik memnuniyeti, materyal, kişisel memnuniyetler, iletişim, teknoloji kullanımı ve teknik sorunlar olarak adlandırılmıştır. Faktör analizi sonucunda KMO katsayısı 0.956 ve Barlett testi p değeri 0,005'ten küçük bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliğine ilişkin Cronbach Alpha katsayısı 0,940 olarak yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to develop a scale that examines the attitudes of primary school mathematics teacher candidates who continue their education remotely during the COVID-19 epidemic. The sample of the research consists of 277 primary school mathematics teachers who continue their education at different universities in the 2020-2021 academic year. During the scale development phase, first of all, an item pool of 71 items was created by the researcher, and then expert opinion was sought. With the prepared scale, data were collected from 277 primary school mathematics teacher candidates, 220 female and 57 male, studying at Bursa Uludağ University, Muş Alparslan University, Nevşehir Hacı Bektaş Veli University and Zonguldak Bülent Ecevit University. The analysis of the collected data was done with the SPSS 25.0 package program. After the exploratory and confirmatory factor analysis, the“Attitude Scale towards Distance Mathematics Education”consisting of 6 factors and 25 items was obtained. The factors of the scale were named as effectiveness satisfaction, material, personal satisfaction, communication, technology use and technical problems according to the content of the items. As a result of the factor analysis, the KMO coefficient was found to be 0.956 and the Barlett test p value was found to be less than 0.005. The Cronbach Alpha coefficient for the reliability of the scale was found to be 0.940 at a high level.