Understanding the effects of government transfers during the covid-19 pandemic on poverty and inequality in Türkiye
Covıd-19 pandemisi döneminde hükümet transferlerinin Türkiye'deki yoksulluk ve eşitsizlik üzerindeki etkilerini anlamak
- Tez No: 793409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 'Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi' kapsamında Kovid-19 salgınının işgücü piyasası üzerindeki etkilerini azaltmak ve hane halkı nakit akışında sürekliliği sağlamak amacıyla 2020 yılında uygulanan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve Pandemi destek programı (hane halkına verilen karşılıksız nakit transferi) uygulamalarının yanı sıra 2020 yılında kapsamı ve büyüklüğü artan doğrudan transferlerin yoksulluk ve gelir dağılımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla 2020 ve 2021 yılı Türkiye Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması verisi kullanılmakta ve Eşitlik Taahhüdü Metodolojisi benimsenmektedir. 2020 yılında hükümet transferlerinin gelir eşitsizliği ve yoksulluğu iyileştirici katkısı bütün olarak ve program bazında 2019 yılıyla karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar, 2020 yılında doğrudan transferlerinin gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerindeki iyileştirici etkisinin 2019 yılından fazla olduğunu göstermektedir. Çalışan gelirini desteklemek için yapılan transferler, yoksulluk oranı ve yoksulluk açığında ek bir iyileşme meydana getirirken, yoksulluğu azaltmanın etkinliğini azaltmaktadır. Eşitsizliğin ve yoksulluğun azaltılmasına en fazla katkı kısa çalışma ödeneği ve Pandemi destek programından gelirken, nakdi ücret desteğinin katkısı sınırlı düzeydedir. Pandemide yoksulluk üzerindeki etkisi en fazla artan doğrudan transfer ise hastalık yardımıdır.
Özet (Çeviri)
This study, examines the effects of short-time working allowance, cash wage support and pandemic support program (unrequited cash transfer to households) implemented in 2020 in order to reduce the effects of the Covid-19 pandemic on the labor market and to ensure continuity in household cash flow within the scope of Turkey's 'Economic Stability Shield Package'. In addition, we analyze the contribution of direct transfers, whose scope and size increased in 2020, to reducing poverty and improving income distribution. For this purpose, we utilize data from the 2020 and 2021 Turkey Income and Living Conditions Survey dataset and adopt the Commitment to Equity Methodology. In 2020, the income inequality and poverty improvement contribution of government transfers are compared with 2019 as a whole and on a program basis. The results show that the effect of direct transfers is higher in 2020 than in 2019 to improve income inequality and poverty. Transfers to support employee income result in an additional improvement in the poverty headcount ratio and poverty gap, while reducing the effectiveness of poverty reduction. The short-time working allowance and pandemic support program have the highest contribution to poverty headcount ratio reduction, while the contribution of cash wage support is limited. Sickness benefit is also at the forefront with the highest rate of increase in the marginal contribution to poverty reduction in 2020.