The impact of Saudization policies during Covid-19 on the remittances of yeminis residing in Saudi Arabia
Suudi baskısının Suudi Arabistan'da ikamet eden Yemenlilerin işçi dövizleri üzerindeki etkisi - Suudileştirme kararları ve Corona krizi
  1. Tez No: 822741
  2. Yazar: RAMİ AL-ADEMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ONUR UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yemen'deki süregelen savaş, sekiz yıldır devam ediyor ve Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyon tarafından desteklenen evrensel olarak tanınan meşru hükümet ile İran tarafından desteklenen Husi isyan hareketi arasında gerçekleşiyor. Bu süre boyunca, göçmenler ve gönderdikleri para transferleri, binlerce ailenin acılarını hafifletmede ve mali yüklerini azaltmada önemli bir rol oynamıştır. Ancak, son iki yılda bu para transferlerinde istikrarlı bir düşüş gözlenmiş, Yemenlilerin karşılaştığı zorluklar artmış, yoksulluk oranı yükselmiş ve ülkedeki aileler arasındaki mali desteğe olan ihtiyaç şiddetlenmiştir. Bu çalışma, bu dönüşüme uğrayan duruma katkıda bulunan çok yönlü faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, Suudi Arabistan'da SARS-CoV-2 virüsü tarafından tetiklenen COVID-19 pandemisi sırasında Yemenli işçilere öncelik veren“Saudizasyon”yasalarının, Suudi Arabistan'daki Yemenli işçiler üzerindeki etkisini analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma, bu yasaların Yemen'e gönderilen finansal transferler üzerindeki etkisini ve Yemen ekonomisi, siyasi durum ve insani ortam açısından daha geniş sonuçlarını araştıracak ve inceleyecektir. Veri analizi, mülakatlar ve edebiyat taraması gibi kapsamlı bir araştırma yöntemi kullanarak, bu çalışma, Yemenli göçmenler ve aileleri için mevcut mali manzaranın şekillenmesinde etkili olan karmaşık dinamiklere değerli bir bakış sunacaktır. Bulgular,“Saudizasyon”yasalarının COVID-19 pandemisi bağlamında yarattığı sonuçları aydınlatacak ve para transferleri üzerindeki etkilerinin Yemen ekonomisi, siyasi istikrar ve insani koşullar üzerindeki sonuçlarını anlamanın daha ayırtılı bir anlayışını sunacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, Yemenli göçmenler ve ailelerinin karşılaştığı acil sorunları ele alan hedefe yönelik politika ve müdahalelerin oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedeflemekte ve Yemen'de yoksulluğu hafifletmek ve sosyoekonomik dayanıklılığı artırmak için sürdürülebilir çözümlere yol açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The ongoing war in Yemen, lasting eight years, between the universally recognized legitimate government supported by the Saudi-led military coalition and the Houthi rebel movement backed by Iran has resulted in a significant increase in the number of impoverished and vulnerable individuals, pushing millions to the brink of poverty. Throughout this period, migrants and their remittances have played a crucial role in alleviating the suffering of thousands of families and easing their financial burdens. However, over the past two years, these remittances have steadily declined, exacerbating the hardships faced by Yemenis, escalating the poverty rate, and intensifying the need for financial support among families in the country. This study aims to examine the multifaceted factors that have contributed to this transformative situation. Specifically, it seeks to analyze the impact of the“Saudization”laws, which prioritize the employment of Saudi nationals, on Yemeni workers in Saudi Arabia during the COVID-19 pandemic caused by the SARS-CoV-2 virus. The study will investigate how these laws have affected the flow of financial transfers sent to families in Yemen and explore their broader implications for the Yemeni economy, as well as the political and humanitarian landscape within the country. By employing a comprehensive research methodology, including data analysis, interviews, and literature review, this study will provide valuable insights into the intricate dynamics that have shaped the current financial landscape for Yemeni migrants and their families. The findings will shed light on the consequences of the“Saudization”laws in the context of the COVID-19 pandemic, offering a nuanced understanding of their ramifications on remittance flows and their subsequent effects on the Yemeni economy, political stability, and humanitarian conditions. Ultimately, the study aims to contribute to the formulation of targeted policies and interventions that can address the pressing challenges faced by Yemeni migrants and their families, fostering sustainable solutions to mitigate poverty and enhance socio-economic resilience in Yemen.