Öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin kimyasal gösterimler arası geçiş yapma yeterlikleri: Bir ölçek uyarlama çalışması
Pre-service and inservice teachers translation competencieschemical representations: An instrument adaptation study
  1. Tez No: 793420
  2. Yazar: SERHAT KAPUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL YILMAZ SENEM, DOÇ. DR. BETÜL DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasının amacı kimyada kullanılan farklı gösterimler arası bağlantı kurma ve geçiş yapma yeterliklerini ölçen uluslararası alan yazında var olan (Gkitzia, Salta, ve Tzougraki, 2020) ve orijinal adı“Competencies In Translating Between Different Types Of Chemical Repsentations”olan çoktan seçmeli ölçeği Türkçe 'ye uyarlamak ve“Kimyasal Gösterimler Arası Geçiş Yapma Yeterlikleri Ölçeği”adıyla ülkemizde fen alanındaki (fen bilgisi eğitimi, kimya eğitimi ve temel eğitim) öğretmen adayları ve öğretmenlerin kimyasal gösterimler arası geçiş yapma yeterliliklerini hangi düzeyde olduğunu belirlemektir. Araştırmanın ilk amacı için ölçek uyarlama araştırmaları için önerilen aşamalar takip edilmiştir. İkinci amaç için ise nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinin kullanılması tercih edilmiştir. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun ya da kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 366 (35 öğretmen ve 313 öğretmen adayı) kişi araştırmaya katılmıştır. Elde edilen verilerin güvenirlik ve geçerliği SPSS 28.0 ve Mplus 7.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Güvenirlik, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri dikkate alındığında 7 maddeden oluşan ölçekten elde edilen verilerin iki faktörlü yapıyı desteklediği belirlenmiştir. Faktörler maddelerin kimya konuları içeriğine bağlı olarak saf madde ve karışım olarak isimlendirilmiştir. Geçiş yapma yeterlikleri açısından katılımcıların elementler ve bileşikler (moleküler ve iyonik) için tanecik-makroskobik, sembolik-tanecik, tanecik-sembolik ve makroskobik-tanecik geçişlerinde zorluk yaşamazken karışımlar için tanecik-makroskobik ve tanecik-sembolik, moleküler bileşikler için tanecik-sembolik ve iyonik bileşikler için sembolik- tanecik geçişlerinde zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Ek olarak gösterimler arası geçiş yapma açısından öğretmenlerin öğretmen adaylarından ve öğretim alanı fen olan katılımcıların öğretim alanı temel eğitim olanlara göre daha yeterli oldukları belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularından yola çıkarak kimya eğitimi araştırmacılarına ve öğretmen eğitimcilerine ve kitap yazarlarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the master's thesis study is Turkish adaptation of a multiple-choice instrument, originally called“Competencies In Translating Between Different Types Of Chemical Repsentations”(Gkitzia, Salta, ve Tzougraki, 2020) and to determine pre- and in-service chemistry, science, and primary teachers' competencies in translating between different types of chemical repsentations. For the first purpose of the study, the steps recommended for test adaptation studies were followed while survey model, one of the quantitative research methods, was used for the second aim. 366 participants (35 teachers and 313 teacher candidates) were selected by convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The reliability and validity of the obtained data were analyzed using SPSS 28.0 and Mplus 7.0 programs. Considering the reliability analysis, explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis, it was determined that the data obtained from the 7-item test supported the two- factor structure. Factors are named as pure substance and mixture depending on the chemistry content of items. In terms of competencies, the participants did not have difficulty in translatingbetween submicroscopic-macroscopic, symbolic- submicroscopic, submicroscopic- symbolic and macroscopic-submicroscopic for elements and compounds (molecular and ionic). However, participants had difficulty in translating between submicroscopic-macroscopic and submicroscopic-symbolic for mixtures, submicroscopic-symbolic for molecular compounds, and symbolic-submicroscopic for ionic fcompounds. In addition, it was determined that the in- service teachers and the participants who teaches science were more competent than those whose teaching area was primary education. Based on the findings of the study, recommdendation and implications were provided for teacher educators and chemistry education researchers.