Kuzey ege kömür havzasindaki bir bölgede madenciler ve diğer 18-50 yaş arasi erkeklerde; hipertansiyon ve obezi̇te sikliği, sağlikli yaşam biçimi davranişlari, kardi̇yovasküler ri̇sk faktörleri̇ne ilişkin tutum ve davranişlar
In a region in the NORTH aegean COAL basin, miners and other men aged 18-50 years; hypertension and obesity pevalance, HEALTHY lifestyle behaviors, attitudes and behaviors related to cardiovascular risk factors
- Tez No: 793430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYHAN AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma erkek nüfusunun önemli bir çoğunluğunun geçim kaynağı madencilik olan Balıkesir iline bağlı Sarıbeyler mahallesinde yaşayan 18-50 yaş grubu erkeklerin genel iyilik hallerini saptamak, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ölçmek, kardiyovasküler risk düzeylerini tespit etmek ve mesleği madencilik olan ile olmayanlar arasındaki riskli davranışların, yüksek kan basıncıun, obezitenin sıklığını karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipteki araştırmamızda veri toplama Temmuz- Ağustos 2022 tarihleri arasında anket formu ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Evren Balıkesir ili Savaştepe ilçesi Sarıbeyler mahallesinde ikamet eden 18-50 yaşında 409 erkekten oluşmaktadır. Evrene ulaşılmak hedeflenmiş olup 323 (%78.9) kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri; yüksek kan basıncı ve abdominal obezitedir. Tanımlayıcı analizlerde kategorik yapıdaki veriler için sayı ve yüzde; normallik varsayımına uyan sürekli olan veriler için ortalama ve standart sapma; normallik varsayımına uymayan sürekli olan veriler için ortanca, 25.-75. yüzdelikler verilmiştir. Tek değişkenli analizlerde, kategorik olan veriler için Ki-kare testi; sürekli olan verilerde parametrikler için Student T test, non parametrikler için ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çok değişkenli analizlerde Binary Logistic Regresyon kullanılmıştır. Araştırmada 323 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların %41.8' i madenci, %58.2' si ise madencilik dışındaki mesleği olan gruptur. Madenciler maden dışı meslek grubuna göre daha çok ağır kaldırarak, sürekli terletecek kadar fiziksel aktivitede çalışmaktadır ve öğrenim düzeyi daha düşüktür. Tüm katılımcıların %25.4' ünde yüksek kan basıncı saptanmıştır. Madencilerdeki yüksek kan basıncı saptanması (%34.2) maden dışındaki mesleğe sahip olan gruba (%20.7) göre daha sıktır. Yeraltında çalışmak, kömür madencileri için yüksek kan basıncı saptanması sıklığını arttırmaktadır. Madenlerde önemli derecede toza maruziyetin olduğu çalışma türlerinde çalışanlarda maden dışındaki çalışanlara göre daha fazla yüksek kan basıncı saptanmıştır. Madencilerde mesleği madencilik dışı olan gruba göre daha fazla abdominal obezite saptanmıştır. Sonuç olarak madencilik mesleği, yüksek kan basıncı ve abdominal obezite verilerine dayanarak kardiyovasküler açıdan daha çok tehlike oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the general well-being of men aged 18-50 years, living in the Sarıbeyler region of Balıkesir province, where mining is the livelihood of themajority of the male population to compare miners and the other man who has proffession otherthan mining, to measure healthy lifestyle behaviors, to determine cardiovascular risk levels todetermine the risk behaviors, hypertension and obesity. In our cross-sectional study, data collection was carried out face-to-face with aquestionnaire form between July-August 2022. The universe consists of 409 men, aged 18-50years, residing in the Sarıbeyler region of the Savaştepe district of Balıkesir. It is aimed to reach the whole population. 323 people were reached. Dependent variables of the research; high blood pressure detection and abdominal obesitydetection. Number and percentage for categorical data in descriptive analyses; mean andstandard deviation for parametric continuous data; for nonparametriz continuous data, median % 25-% 75 quartiles are given. Chi-square test was used in univariate analyses, categorical data; Student T test was used for parametrics In continuous data and Mann Whitney U test was usedfor non-parametrics. Binary Logistic Regression was used in multivariate analyses. Chi-squaretest in univariate analyses, categorical data; ın continuous data, Student T test was used forparametrics and Mann Whitney U test was used for non-parametrics. In the research, 323 people were reached. 41.8% of the participants are miners and %58.2 are the group that has a profession other than mining. Compared to the non-miningoccupational group, miners work more physically by lifting heavy and sweating constantly, andtheir education level is lower. High blood pressure was found in %25.4 of all participants. Detection of high blood pressure in miners (%34.2) is more common than in the group with aprofession other than mining (%20.7). Working underground increases the frequency of highblood pressure detection for coal miners. High blood pressure was found to be higher in thoseworking in mines where there is significant dust exposure compared to those working outsidethe mine. Abdominal obesity was found to be higher in miners than in the non-mining group.As a result, the mining profession poses more cardiovascular hazards based on high bloodpressure and abdominal obesity data.