HBV ilişkili hepatoselüler karsinomlarda aurora kinaz a'nin rolümoleküler ve immünohistokimyasal çalışma
The role of aurora kinase A in HBV-related hepatocellular carcinomas. Molecular and immunohistochemical study
  1. Tez No: 793431
  2. Yazar: MUSTAFA HÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARADAĞ SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Patoloji, Molecular Medicine, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Patoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Başlıca risk faktörleri arasında Hepatit B virüs'ün (HBV) sayıldığı Hepatoselüler karsinom (HCC), en ölümcül kanserlerden biridir. Kriptojenik Hepatoselüler karsinom (KR-HCC), klinik ve serolojik olarak bir etyoloji ile ilişkilendirilmeyen HCC'yi ifade eder. Aurora Kinaz A (AURKA) geni birçok kanser türünde aşırı eksprese edilir. Çalışmamızla, HBV ilişkili HCC (HBV-HCC) ve KR-HCC olgularında, AURKA gen amplifikasyonu ve ifade düzeyi yanısıra AURKA'nın, substratları olan P53Ser315, PLK-1Thr210 ve BRCA1 de etkinliği araştırıldı. Materyal ve Metot: Çalışma, her gurubun 17 olguyla temsil edildiği; HBV-HCC (Grup I), KR-HCC (Grup II) ve Kontrol grubu (normal karaciğer dokusu) (Grup III) olarak tasarlandı. Çalışmada, moleküler yöntemlerle, AURKA gen kopya sayısı değişikliği (gen-KSD) ve ekspresyon düzeyi incelendi. Ayrıca immünohistokimyasal yöntemle (İHK) AURKA'nın, substratları P53Ser315, PLK-1Thr210 ve BRCA1 üzerinden etkinliği araştırıldı. Bulgular: Grup I ve Grup II, Kontrol gurubuyla (Grup III) karşılaştırıldığında gen-KSD açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.060).
Özet (Çeviri)
Aim: Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the deadliest cancers, with Hepatitis B Virus (HBV) among its major risk factors. Cryptogenic hepatocellular carcinoma (KR-HCC) refers to HCC that is clinically and serologically unrelated to an etiology. The Aurora Kinase A (AURKA) gene is overexpressed in many types of cancer. In our study, in HBV-associated HCC (HBV-HCC) and CR-HCC cases, AURKA gene amplification and expression level, as well as the efficiency of AURKA, its substrates P53Ser315, PLK-1Thr210 and BRCA1 were investigated. Material and Method: In the study, each group was represented by 17 cases; It was designed as HBV-HCC (Group I), KR-HCC (Group II) and Control group (normal liver tissue) (Group III). In the study, AURKA gene copy number change (gene-KSD) and expression level were examined by molecular methods. In addition, the effectiveness of AURKA on its substrates P53Ser315, PLK-1Thr210 and BRCA1 was investigated by immunohistochemical method (IHC). Results: When Group I and Group II were compared with the Control group (Group III), no significant difference was found in terms of gene-KSD (p=0.060).