Sosyal medyada ifade özgürlüğü bağlamında işlenen suçlar
Committed crimes within the context of freedom of expression on social media
- Tez No: 793489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda internet teknolojileri hızlı bir gelişme göstermiştir. İnternet teknolojilerindeki gelişmeler ve internet teknolojilerinin sunduğu hizmetler yeni bir kavram olan“sosyal medya”kavramını ortaya çıkartmıştır. Hızla gelişen ve değişen sosyal medya, ifade özgürlüğünün en yeni ve etkin kullanım alanını oluşturmuştur. Hayatın her alanında yer alan sosyal medya, ifade özgürlüğü açısından sağladığı yararların yanında ifade özgürlüğü bağlamındaki suçların işlenebileceği yeni bir ortam haline gelmiştir. Suçların ortaya çıkış biçimlerini değiştiren sosyal medya ile ifade özgürlüğü bağlamında işlenebilecek olan suçların yakın bir ilişkisi mevcuttur. Ancak bu konu üzerine yapılan önceki çalışmaların, yalnızca sosyal medya ve ifade özgürlüğü ekseninde ele alındığı görülmüştür. Bu sebeple çalışmada, sosyal medya aracılığıyla ifade özgürlüğü bağlamında işlenebilecek suçlar irdelenmiştir. Çalışmanın alt yapısını ise internet teknolojisi, sosyal medya ortamlarının gelişimi, ifade özgürlüğü, ifade özgürlüğü ile bağlantılı suçların tespiti ve değerlendirilmesi, sosyal medya ile geleneksel medyanın farklılıkları ve ulusal ve uluslararası sözleşmeler ile yargı kararları oluşturmuştur. Son kısımda ise nitel bir araştırma yöntemi olan yapılandırılmış mülakat tekniği ile alanında uzman sekiz kişiden oluşan katılımcılara çeşitli sorular yöneltilerek“sosyal medyada ifade özgürlüğü bağlamında işlenebilecek suçlar”konusu ele alınmıştır. Sosyal medyanın ifade özgürlüğü bağlamında işlenen suçlara etkisi, suçları arttırıp arttırmadığı, sosyal medya ve sosyal medya sağlayıcılarının suçların işlenmesini önleme noktasındaki rolü tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the recent years, Internet technologies have developed rapidly. The developments in internet technologies and the services offered by internet technologies have revealed the concept of“social media”, which is a new concept. The rapidly developing and changing social media has created the newest and most effective use of freedom of expression. Social media, which is in every area of life, has become a new environment where crimes in the context of freedom of expression can be committed, in addition to the its benefits it provides in terms of freedom of expression. There is a close relationship between social media, which changes the way crimes occur, and crimes that can be committed in the context of freedom of expression. However, it has been realised that previous studies on this subject have only been dealt with in the context of social media and freedom of expression. For this reason, crimes that can be committed in the context of freedom of expression through social media are examined in this study. The infrastructure of the study consists of internet technology, development of social media environments, freedom of expression, detection and evaluation of crimes related to freedom of expression, differences between social media and traditional media, national and international conventions and judicial decisions. In the last part, with the structured interview technique, which is a qualitative research method, various questions were asked to the participants consisting of eight experts in the field and the subject of“crimes that can be committed in the context of freedom of expression in social media”was discussed. It has been tried to determine the effect of social media on crimes committed in the context of freedom of expression, whether it increases crimes or not, and the role of social media and social media providers in preventing crimes from being committed.