Belediyelerde stratejik planlama sürecinde katılımcılığın önemi: Süleymanpaşa Belediyesi örneği
The importance of participation in the strategic planning process in municipalities: The case of Süleymanpasa Municipality
- Tez No: 793490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK AÇIKGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Stratejik planlama, yönetim sürecinden yönetişim sürecine geçiş süreci ile birlikte önemli bir kavram haline gelmiştir. Yönetimde başlayan dönüşüm, etkinlik ve verimlilik ilkeleri üzerinden, kamu yönetiminde yeni uygulamalara ve yöntemlere ihtiyacı gündeme getirmiştir. 1980 yılından sonra başlayan bu değişim süreci, ekonomik gelişme ve kalkınmanın yerel ağının güçlendirilmesi gerekliliği üzerinden yeni tartışmaların başlamasının da önünü açmıştır. Bu doğrultuda stratejik planlama süreci, yerel yönetimlerin gelecek yıllara ait hizmet kapasitesinin nasıl olması gerektiği açısından bir yol haritası sunmakta, kılavuz görevi görmektedir. Yerel yönetimler bu aşamada, öz yeterlilikleri olacak şekilde yereldeki sınırlı kolaylıkları etkin kullanarak gelişen dinamiklerle sürdürülebilir politikaları yaratan stratejilere odaklanmaktadırlar. Buna ek olarak, kamu yönetiminin dönüşüm sürecinde yeni kamu yönetimi anlayışı ile stratejik planlama süreçleri, yasal düzenlemeler ile de zorunlu hale getirilerek, kamu yönetiminin daha dinamik, şeffaf, katılımcı ve hesapverebilirlik anlayışına kavuşmasına hizmet etmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, stratejik planlama süreci katılımcılık özelinde hem kavramsal açıdan hem de stratejik planlamanın adımları açısından Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planı örneği üzerinden incelenmesini amaçlamakta ve bu kapsamda çeşitli değerlendirmeler yapılarak katılımcılık konusunun stratejik planlara dahil edilmesine yönelik öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic planning has become an important concept with the transition process from the management process to the governance process. The transformation that started in management has increased the necessity of developing new practices and methods in public administration over the principles of efficiency and productivity. This process of change, which started after 1980, paved the way for new discussions on economic development and the necessity of strengthening the local network of development. In this direction, the strategic planning process provides a roadmap and serves as a guide in terms of how the service capacity of local governments should be in the coming years. At this stage, local governments have been focusing on strategies of sustainable policies in terms of developing dynamics where they could be self-sufficient along with the efficient use of the limited local facilities. In addition, in the transformation process of the public administration, strategic planning processes with the new public administration approach have been made compulsory by legal regulations, and it has served the public administration to reach a more dynamic, transparent, participatory and accountable understanding. In this direction, the study aims to examine the strategic planning process, especially on participation, through the example of Tekirdağ Süleymanpasa Municipality 2020-2024 Strategic Plan in terms of both conceptual and strategic planning; and in this context, various evaluations are made and suggestions are given for the inclusion of the issue of participation in strategic plans.