Mechanical properties of lightweight aggregate concrete produced with waste materials via cold bonded and sintered techniques
Atık malzemelerle soğuk bağlanmış ve sinterlenmiş tekniklerle üretilen hafif agrega betonun mekanik özellikleri
- Tez No: 793492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. ADEM ATMACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yakın gelecekte agrega talebinde istikrarlı bir artış olacak ancak sınırlı doğal rezervler tükenme riski nedeniyle bu talebe cevap veremeyecektir. Bu mevcut durum, araştırmacıları kaynakları izin verilen sınırlar içinde tutan yeni ve yapay malzeme üretim teknikleri uygulamaya zorlamaktadır. Yapay agrega üretimi, sürdürülebilir, çevre dostu malzeme üretimi için yeni yöntemlerden biridir. Bu çalışmada farklı oranlarda yapay agrega kullanılarak üretilen hafif betonun mekanik ve çevresel özellikleri incelenmiştir. Uçucu kül (FA), öğütülmüş granül yüksek fırın cürufu (GGBFS) ve kuvars tozu (QP), soğuk bağlı peletleme ve sinterleme olarak bilinen özel iki teknik kullanılarak yapay hafif agrega (LWA) üretiminde kullanılmıştır. Yapay agregalar ile hazırlanan beton numuneler basınç, çekme, eğilme ve yapışma testlerine tabi tutulmuştur. Test sonuçları, hafif agregaların %20 GGBFS iri agrega ikame oranı ile hafif beton yapışma, çekme ve basınç dayanımı değerlerinin sırasıyla %11, %12 ve %30 arttığını göstermiştir. Ayrıca, hafif agregaların %40 QP iri agrega ikame oranı ile basınç dayanımında %41'lik bir artışın mümkün olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, bu çalışmada FA, GGBFS ve QP gibi atık malzemelerin yapay hafif agregalarla üretilen hafif betonun mekanik özelliklerini önemli ölçüde etkilemenin yanı sıra, zararlı çevresel etkilerini kontrol etmenin ve azaltmanın mümkün olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
There will be a steady increase in demand for aggregates in the near future, but limited natural reserves will not be able to respond to this demand due to the risk of depletion. Artificial aggregate production is one of the new methods for sustainable, environmentally friendly material production. Fly ash (FA), ground granulated blast-furnace slag (GGBFS), and quartz powder (QP) were utilized in the production of artificial lightweight aggregate (LWA) by using two different techniques known as cold-bonding and sintering pelletization. In the present study, the prepared concrete samples with the artificial aggregates were subjected to compressive, tensile, flexural, and bonding tests. The test results demonstrated that the bonding, tensile, and compressive strength values of lightweight concrete with a 20% GGBFS coarse aggregate replacement ratio of lightweight aggregates increased by 11%, 12%, and 30%, respectively. Moreover, it has been observed that a 41% increase in compressive strength is possible with a 40% QP coarse aggregate replacement ratio of lightweight aggregates. Finally, in addition to significantly impacting the mechanical properties of the lightweight concrete produced via artificial lightweight aggregates, the study demonstrated that it is possible to control and reduce the harmful environmental effects of waste materials, such as FA, GGBFS, and QP in the present study.