Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında pnömoperitonyum öncesi ve sonrası uygulanan recruitment manevrasının postoperatif atelektaziye etkisinin akciğer ultrasonografisi ile değerlendirilmesi
In laparoscopic cholecystectomy operations applied before and after pneumoperitonium recruitment maneuver the effect of postoperative atelektasia evaluation with lung ultrasonography
- Tez No: 793512
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmada laparoskopik kolesistektomi operasyonlarının farklı zamanlarda uygulanan recruıtment manevrasının postoperatif dönemde atelektaziye etkisinin akciğer USG vasıtasıyla değerlendirildi. Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş aralığında ASA fiziksel statüsü I-Ⅱ olan elektif laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren 105 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar rastlantısal olarak 3 grupta değerlendirildi: Grup 1 kontrol grubu olarak alındı. Diğer 2 grupta alınan hastalara Recruitment manevrası (RM) uygulandı. İkinci grupta (Grup 2) alınan hastalara RM pnömoperitoneum öncesi, üçüncü grupta (Grup 3) alınan hastalara RM pnömoperitoneum sonrası uygulandı. Böylelikle Grup 1 (KONTROL), Grup 2 (PPÖNCESİ), Grup 3 (PPSONRASI) olarak değerlendirildi. Recruitment manevrası % 30 FiO2, 30 cmH2O basınçla, 30 sn süreyle mekanik ventilatörde otomatik olarak uygulandı. Hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, dinamik akciğer kompliyans değerleri ve akciğer USG skorları kaydedilip uygulanan recruitment manevrasının bu veriler üzerinde etkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri ve vital değerleri arasında anlamlı fark görülmedi(p>0,05). Dinamik akciğer kompliansının giriş, intraoperatif, ekstübasyon öncesi dönemde bakılan değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark görülmedi(p>0,05). Grup içi değerlendirilme zamanı Grup 1 (KONTROL) azalma olarak ve Grup 3 (PPSONRASI) de yer alan hastaların giriş ve ekstübasyon öncesi dinamik komplians değerleri arasında artma olarak anlamlı fark bulundu (p=0,001/p
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, the effect of laparoscopic cholecystectomy operations on atelectasis in the postoperative period of the recruitment maneuver applied at different times was evaluated by lung USG. Method: A total of 105 patients, aged 18-65 years, with ASA physical status I-Ⅱ who underwent elective laparoscopic cholecystectomy were included in the study. The patients included in the study were randomly evaluated in 3 groups: Group 1 was taken as the control group. Recruitment maneuver (RM) was applied to the patients in the other 2 groups. The patients in the second group (Group 2) were applied before RM pneumoperitoneum, and the patients in the third group (Group 3) were applied after RM pneumoperitoneum. Thus, it was evaluated as Group 1 (CONTROL), Group 2 (PRE-PP), Group 3 (POST-PP). Recruitment maneuver was performed automatically with 30% FiO2, 30 cmH2O pressure for 30 seconds in a mechanical ventilator. The demographic characteristics, vital signs, dynamic lung compliance values and lung USG scores of the patients were recorded, and the effect of the recruitment maneuver on these data was evaluated. Result: There was no significant difference between the demographic data and vital values of the patients (p>0.05). There was no significant difference between the groups in the values of dynamic lung compliance in the entry, intraoperative and pre-extubation periods (p>0.05). A significant difference was found between group 1 (CONTROL) time to decrease and increase in dynamic compliance values before entry and extubation of the patients in Group 3 (POST PP) within the group (p=0.001/p