Gebelikte trombositopeni saptananannelerin bebeklerinde trombositopenisıklığı ve klinik seyrinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency and clinical course of thrombocytopenia in neonates ofmothers with thrombocytopenia during pregnancy
- Tez No: 793522
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜNLEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmada gebeler arasında trombositopeni sıklığını ve bu gebelerden doğan bebeklerde trombositopeni oranını ve klinik seyrini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 997 gebede yürütüldü. Trombositopenili 43 gebe ve bu gebelerden doğan 44 bebek çalışmaya dahil edildi. Trombosit sayısının anne ve/veya bebekte 0.05). Gestasyonel trombositopenili gebelerin bebeklerinde trombositopeni görülme oranı %17,24 (n=5) ve İTP'li gebelerin bebeklerinde ise bu oran %50 (n=7) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this prospective study, we aimed to determine the frequency of thrombocytopenia among pregnant women and the rate and clinical course of thrombocytopenia in babies born to these pregnant women. Materials and Methods: This study was conducted in 997 pregnant women. 43 pregnant women with thrombocytopenia and 44 babies born to these pregnant women were included in the study. Thrombocytopenia was defined as a platelet count of 0.05). The rate of thrombocytopenia in babies of pregnant women with gestational thrombocytopenia was %17,24 (n=5) and this rate was %50 (n=7) in babies of pregnant women with ITP.