Acil serviste ST segment yükselmesi olmayan akut koronersendrom yönetiminde kılavuz uyumunun araştırılması
Adherence to guideline in management of acute coronary syndrome without ST-segment elevation in the emergency department
  1. Tez No: 793521
  2. Yazar: ABDULLAH KÜRŞAT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ULAŞ ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Acil Serviste ST Segment Yükselmesi Olmayan Akut Koroner Sendrom Yönetiminde Kılavuz Uyumunun Araştırılması Giriş ve Amaç: Yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan ST segment yükselmesi olmayan akut koroner sendrom (NST-AKS) hastalarının yönetimini standartize etmek için klinik uygulama kılavuzları geliştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı acil servisde (AS) NST-AKS tanısı konulan hastalarda güncel ESC 2020 NST-AKS tanı ve tedavi rehberine uyumu değerlendirmek, uyuma etki eden faktörleri belirlemek ve kılavuza uyum sağlanamamasının olumsuz kompozit sonlanım (MACE+kötü kardiyak sonlanım) ile ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma 3. basamak üniversite hastanesi acil servisindegerçekleştirilen prospektif kohort çalışmadır. NST-AKS tanısı alan hastaların demografik, klinik, laboratuar ve radyolojik tetkik özellikleri ve AS'de tanı ve tedavi süresince uygulanan basamaklar ve süreleri kaydedildi. Bu süreçlerde kılavuza uyum değerlendirildi. 28 günlük olumsuz kompozit sonlanım incelendi. AS'de kılavuz uyumuna etki edebilecek hasta kaynaklı, sağlık sistemi kaynaklı ve klinik durum ile ilişkili faktörler araştırılarak bununla ilgili lojistik regresyon modeli oluşturuldu. Bulgular:Çalışmaya 298 hasta alındı. Genel kılavuz uyumu %19,1, AS süreçlerindeki kılavuz uyumu %32,5 saptandı. Kılavuz uyumunun en yüksek olduğu basamak% 99,7 ile damaryolu, monitörizasyon, 10 dakikada 12 derivasyonlu EKG yorumu, en düşük basamak ise % 42,3 ile devam eden iskemiden şüpheleniliyorsa ek derivasyonlarda EKG çekimidir. Kılavuza uyumlu hastalarda tüm süreçlerde olumsuz kompozit sonlanım oranı %36,9, AS süreçlerinde %33, invaziv prosedür uyumunda %24,4, taburculukta ise %33,6 olarak saptandı. Hastaların yaşlı olması, asistan hekimin deneyimi, göğüs ağrısının kardiyak vasıflı olması (%39,3), ilk EKG'sinde iskemi saptanması (%44,8), troponin değerinin yüksek olması (%51), HEART (%38,6) ve CCI puanlarının yüksek olması (%39,1) kılavuza uyumu artırmaktadır. Sonuç:AS sürecinde hastaların üçte birinde kılavuza uyum gösterilmektedir. İlave derivasyonlarla EKG çekilmesi, antiagregan ve antikoagülan tedavinin başlatılmasına yönelik iyileştirmeler, kılavuz uyumunu artırıp, olumsuz kompozit sonlanım oranlarını düşürebilir.
Özet (Çeviri)
Adherence to Guideline in Management of Acute Coronary Syndrome Without ST-Segment Elevation in the Emergency Department Introduction: Clinical practice guidelines have been developed to standardize the management of patients with NST-ACS, a preventable and treatable disease with high mortality and morbidity. The aim of this study is to evaluate compliance with the current ESC 2020 NST-ACS diagnosis and treatment guidelines in patients diagnosed with NST-ACS in the Emergency Department (ED), to determine the factors affecting compliance, and to examine the relationship between poor guideline compliance and adverse cardiac outcomes. Method: This research is a prospective cohort study conducted in the emergency department of a tertiary university hospital. Demographic, clinical, laboratory, and radiological examination characteristics of patients diagnosed with NST-ACS, as well as the steps and durations applied during diagnosis and treatment in the ED, were recorded. Compliance with the guideline was evaluated in these processes. The 28-day Major Adverse Cardiac Events (MACE) rate was examined, and a logistic regression model was created by investigating the factors related to patient-related, healthcare system-related, and clinical status that may affect guideline compliance in the ED. Results: 298 patients were included in the study. General guideline compliance was 19.1%, guideline compliance in ED processes was 32.5%. The highest level of compliance with the guideline was 99.7% for intravenous access, monitoring, and 12-lead ECG interpretation within 10 minutes, while the lowest step was ECG in additional leads if ongoing ischemia was suspected at 42.3%. In patients complying with the guidelines, the MACE rate was 36.9% for all procedures, 33% in ED processes, 24.4% in invasive procedure compliance, and 33.6% at discharge. Increased compliance with the guideline was observed in patients who were elderly, had an experienced resident physician, presented with cardiac chest pain (39.3%), had ischemia detected in the first ECG (44.8%), showed a high troponin value (51%), had high HEART (38.6%), and high CCI scores (39.1%). Conclusion: Compliance with the guidelines was observed in one-third of the patients during the ED process. In this process, improvements in ECG recording with additional leads and initiation of antiplatelet and anticoagulant therapy, where compliance is low, may increase guideline adherence and decrease MACE rates.