Menopoz döneminde olan kadınların beslenme durumlarının ve bitkisel ürün kullanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status and the use of herbal products of women in the period of menopause
  1. Tez No: 793537
  2. Yazar: ESMANUR SAVAŞ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Menstürasyonun bitmesiyle birlikte kadın hayatında menopoz dönemi başlamaktadır. Bu çalışma yaşları 40-60 aralığında olan 83 menopozlu kadın ile Balıkesir ilinde yürütüldü. Bireylere uygulanan anket sonuçları ile demogrofik özellikleri, genel sağlık bilgileri, bitkisel ürün kullanım ve beslenme durumları saptandı. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 53,35±4,66 yıl, menopoz yaş ortalaması 47,73±4,95 yıl olarak bulundu. Menopoz döneminde olan kadınlarda en çok görülen yakınma %69,9 oranla sıcak basması olarak tespit edildi. Katılımcılara yakınmalarla baş etme durumları sorulduğunda, %37,3'ünün bitkisel ürün kullandığı saptanmış ve bitkisel ürün kullanan kişilerin %73'ü bitkisel ürünlerin yakınmalara fayda sağladığını ifade etmektedir. Kişilerin ortalama kalori alımları 1243,98±1046,99 kkal, protein alımları 42±13,27 g, karbonhidrat alımları 90,39±32,26 g ve yağ alımları ortalama 48,92±16,62 g olarak buludu. Katılımcıların bitkisel ürün kullanım sıklığı ile adaçayı tüketimi ve bitkisel ürün kullanım sıklığı ile kullanılan bitkisel ürün türleri arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,05). Hayıt ve karayılan otu kullanım durumları ile sinirlilik yakınmasının görülme durumları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,05). Çin melekotu, keten tohumu ve sarı kantaron kullanım durumları ile çarpıntı yakınmasının görülme durumları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,05). Tablet kullanım durumu ile bitkinlik ve halsizlik yakınmasının görülme durumları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,05).
Özet (Çeviri)
With the end of menstruation, the menopause period begins in a woman's life. This study was conducted with 83 menopausal women aged between 40-60 years in Balikesir province. Demographic characteristics, general health information, use of herbal products and nutritional status were determined with the results of the questionnaire applied to the individuals. The mean age of the individuals participating in the study was 53.35± 4.66 year, and the mean age at menopause was 47.73±4.95 year. The most common complaint in menopausal women was found to be hot flashes with a rate of 69.9%. When the participants were asked about their coping status with complaints, it was determined that 37.3% of them used herbal products and 73% of those using herbal products stated that herbal products helped their complaints. The average calorie intake of the individuals was 1243.98±1046.99 kcal, protein intake was 42±13.27 g, carbohydrate intake was 90.39±32.26 g, and fat intake was 48.92±16.62 g. A significant correlation was found between the frequency of use of herbal products and the consumption of sage and the frequency of use of herbal products and the types of herbal products used (p=0.05). A significant correlation was found between the use of chasteberry and black cohosh and the incidence of nervousness (p=0.05). A significant correlation was found between the use of Chinese angelica, flaxseed and St. John's Wort and the incidence of palpitation (p=0.05). A significant correlation was found between tablet use and the incidence of fatigue and weakness (p=0.05).