Kekemeliği olan ve olmayan okul öncesi çocukların erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of early literacy skills of preschool children with and without stuttering
  1. Tez No: 977521
  2. Yazar: ELİF TOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kekemelik, konuşmadaki akıcılığın ses, hece veya tek heceli sözcük tekrarları, bloklar ve seslerin uzatılmasıyla alışılmadık biçimde kesintiye uğramasıdır. Bu çalışmanın amacı daha önce kekemelik tanısı almış olan okul öncesi çocukların erken okuryazarlık becerilerini incelemektir. Çalışmanın katılımcı grubu, kekemeliği olan 28 çocuk (8 kız, 20 erkek) ve kekemeliği olmayan 28 çocuk (8 kız, 20 erkek) olmak üzere toplam 56 çocuktan oluşmaktadır. Erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi için katılımcılara Erken Okuryazarlık Testi (EROT) uygulanmıştır. Ayrıca çocuklara eşlik eden herhangi bir dil bozukluğu olup olmadığını değerlendirmek amacıyla Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 26. 0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı olarak p<0,05 kabul edildi. Araştırma bulgularına göre 5;0-5;12 yaş aralığında çalışmaya katılan kekemeliği olan grup ile olmayan grup arasında sesbilgisel farkındalık alt testlerinden biri olan hece ayırma ve hece birleştirme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p<0,05). Çalışmaya katılan kekemeliği olan grup ile kekemeliği olmayan grup arasındaki sesbilgisel farkındalık alt testlerinden biri olan uyak farkındalığı, ilk sese göre eşleştirme, son sese göre eşleştirme ve cümleyi sözcüklere ayırma, ilk ses atma ve son ses atma becerileri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Bu çalışmanın bulguları, kekemeliği olan çocukların kekemeliği olmayan çocuklara göre sesbilgisel farkındalık ve dilsel becerilerinde bazı farklılıklar olabileceğini göstermiştir. Bu sonuçların erken dönemde kekemeliği olan çocukların değerlendirmesi yapılırken risk faktörlerini incelemek ve sonrasında desteklemek konusunda yardımcı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stuttering is the unusual interruption of speech fluency with repetitions of sounds, syllables or single syllable words, blocks and prolongations of sounds. The purpose of this study was to examine the early literacy skills of preschool children who had previously been diagnosed with stuttering. The study participant group consisted of a total of 56 children, 28 of whom stuttered (8 girls, 20 boys) and 28 of whom did not stutter (8 girls, 20 boys). The Early Literacy Test (EROT) was administered to the participants to assess their early literacy skills. In addition, the Turkish Early Language Development Test (TEDİL) was administered to the children to assess whether there was any accompanying language disorder. IBM SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the obtained data. P<0.05 was accepted as the statistical significance limit. According to the research findings, a statistically significant difference was found between the stuttering group and the non-stuttering group who participated in the study between the ages of 5;0-5;12 in syllable separation and syllable combination skills, which are one of the phonological awareness subtests (p<0.05). No statistically significant difference was found between the stuttering group and the non-stuttering group in terms of rhyme awareness, matching according to the first sound, matching according to the last sound and separating the sentence into words, initial sound omission and final sound omission skills (p>0.05). The findings of this study showed that there may be some differences in the phonological awareness and linguistic skills of children who stutter compared to children who do not stutter. It was thought that these results could be helpful in examining risk factors and supporting children who stutter at an early age.