Forecasting toursim income of Türkiye
- Tez No: 793560
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİDE REZAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turizm, ekonomiyi iyileştirme ve istihdam gibi çeşitli fırsatlar yaratma, ekonomik büyümeyi geliştirme ve aynı zamanda hem yabancılar hem de vatandaşlar arasındaki kültürel alışverişi kolaylaştırma gibi önemli yararları nedeniyle küresel finansal sistem için önemli kabul edilmektedir. Turizm geliri, toplam gelir olarak tanımlanmaktadır. yabancıların ve yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'de bireysel ve paket turlarla geçirdikleri harcamalar (gayrimenkul harcamaları, konut bakım-onarım giderleri, dayanıklı tüketim malları, transferler vb. hariç). Turizm geliri, turistik gezilere hazırlanırken ve geziler sırasında tüketim malları ve hizmetleri ile kişisel eşyalara harcanan tutarı içerir; ziyaretçinin yaptığı her türlü masrafı karşılar. Bu, toplu taşımanın yanı sıra konaklama veya yemek gibi standart ürünleri içerebilir, ancak aynı zamanda değerli eşyaları (sanat eseri gibi) ve kişisel kullanım için küçük eşyalar, hediyelik eşyalar ve aile ve arkadaşlar için hediyeler gibi dayanıklı tüketim mallarını da içerebilir. kişisel bakım ürünleri vb., Turizm gelirleri Türk ekonomisinin gelirlerine önemli katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, gelecekte turizm gelirini tahmin etmek kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) turizm gelirini tahmin etmek için Otoregresif Entegre Hareketli Ortalama (ARIMA), Üstel Düzeltme ve Uyarlanabilir Nöro-Bulanık Çıkarım Sistemi gibi zaman serisi tahmin yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar test kullanılarak karşılaştırılmıştır. performans, veriler için en iyi modeli belirlemek üzere Kök Ortalama Kare Hatasını (RMSE) ölçer. Diğer modellerle karşılaştırıldığında, sonuçlar ANFIS'in en düşük RMSE ile daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Tourism is regarded as important to the global financial system because of its significant benefits for improving the economy and creating various opportunities such as jobs, developing economic growth, and also facilitating cultural exchange between both foreigners and citizens, Tourism income is defined as the total amount spent in Turkey on individual and package tours by foreigners and citizens living abroad (excluding real estate expenditures, repair-maintenance expenses for residences, durables, transfers, etc.). Tourism income includes the amount spent on consumer goods and services, as well as personal belongings, in preparation for and during tourist trips; it covers any costs incurred by the visitor. This can include standard products like lodging or meals, as well as public transportation, but it can also include valuables (like artwork) and consumer durables like buying small goods for personal use, souvenirs, and gifts for family and friends, as well as all personal care products, and so on., Tourism income contributes significantly to the Turkish economy's revenue. That is why forecasting tourism revenue in the future is critical. Time series forecasting methods such as Autoregressive Integrated Moving Average (ARIMA), Exponential Smoothing, hold winter-differential evolution algorithm (HW-DEA), and Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System were used in this study to forecast tourism income from the Turkish Statistical Institute (TÜK), and the results were compared using the test performance measure Root Mean Square Error (RMSE) to determine the best model for the data. When compared to the other models, the results show that ANFIS outperforms with the lowest RMSE.