Türkiye'de turizmin iktisadi gelişme üzerindeki etkilerinin kamu ekonomisi yönünden analizi
The analysis of the effects of tourism in Turkey on economic development from the public sector economics point of view
  1. Tez No: 399400
  2. Yazar: YAŞAR TUĞRUL SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Turizm, Economics, Finance, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Turizm sektörü, uzunca bir dönemdir, azgeliĢmiĢ ülkelerde, hem iktisadi büyüme, hem dıĢ açığın azaltılmasında, hem de iĢsizliğin azaltılması ve yeni istihdam yaratılmasında önemli bir araç olarak görülmüĢtür. Bu çalıĢmada, Türkiye‟de turizm sektörü, hem temel ekonomik büyüklükler üzerindeki, hem de kamu maliyesi ve bölgesel kalkınma üzerindeki etkileri yönünden araĢtırılmıĢtır.. Yöntem olarak ileri ekonometrik kantitatif yöntemler kullanılmıĢtır. Bu nedenle de bu tezin bulguları ve ulaĢtığı sonuçların tezde uygulanmıĢ olan kantitatif yöntemlerin varsayımlarının kısıtlılığı altında değerlendirilmesi ve genelleĢtirmeler yapılırken bu kısıtlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece sırasıyla; birinci bölümde Türkiye‟ de ekonomik büyüme ile turizm gelirleri arasındaki iliĢki regresyon analizi yardımıyla araĢtırılmıĢtır. Ġkinci bölümde, belgeli otellerin verilerine ulaĢıldığı ölçüde, tesis türlerine göre veri ve varsayımlar çerçevesinde proje değerlendirme analizleri yapılarak, olması gereken kurumlar vergisi gelirleri tahmin edilerek vergi gayreti ve vergi potansiyeli hesaplanmıĢtır. Üçüncü bölümde, turizm ve bölgesel kalkınma iliĢkisi ele alınmıĢ ve ilgili turizm teĢvik politikalarının bölgesel kalkınma üzerindeki etkisi yakınsama analizleriyle yorumlanmıĢtır. Dördüncü bölümde, bu araĢtırmalardan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiĢtir. Ġstihdam, gelir ve döviz yaratıcı bir sektör olarak turizmin ve turizm gelirlerinin iktisadi büyümeyi nasıl ve ne kadar etkilediği, bu büyüme sırasında ne kadar vergi gayreti yarattığı, turizm sektörünün vergi potansiyelinin ne olduğu, buna karĢılık nasıl bir vergi yükünün ortaya çıktığı, sağlanan turizm teĢviklerinin bir vergi kaybına ya da kaçağına neden olup olmadığı ve son olarak turizm teĢviklerinin bölgesel kalkınmaya bir katkısının olup olmadığı ortaya konulmuĢtur. Anahtar Kelimeler : Turizm sektörü, vergi kapasitesi /gayreti, ekonomik büyüme, bölgesel kalkınma, yakınsama analizi.
Özet (Çeviri)
For a long period of time, the tourism sector in underdeveloped countries has been viewed as an important instrument for both economic growth and the lowering of current account deficits and creating employment while decreasing unemployment. In this study, the Turkish tourism sector has been researched in terms of its effect on both basic economic magnitudes and public finance and regional development. For this purpose advanced econometric quantitative methods have been employed . However, the findings and the results of this thesis should be evaluated under the restrictions of the quantative method‟s hypotheses applied and these restrictions should be taken into account when generalizing. Therefore respectively; in first section the relationship between tourism income and the economic growth in Turkey was researched with the aid of regresion analysis. In second section, as far as the data could be derived from certified hotels, project evaluation analyses were made according to facility types data and hypotheses by forecasting corporate tax incomes and calculating tax potential and related tax effort. In third section, the relationship between tourism and regional development was investigated and the effect of related tourism incentives on regional development was interpreted by convergence analysis. Finally, fourth section contains the evaluation of results achived from this study in terms of whether, tourism as an employment, income and foreign currency generating sector, it affects economic growth, increases tax effort, tax capacity and tax burden or causes tax losses and lastly has any positive effect on regional development. Keyword : Tourism sector, tax capacity/effort, economic growth, regional development, convergence analysis