Telesphoros ve ikonografisi
Telesphoros and its iconography
  1. Tez No: 793605
  2. Yazar: ZEHRA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
M.S. 1. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülen Telesphoros; sağlık tanrısı, rüya yorumlayıcısı, sağlık cini olarak görülüyordu. Çocuk Tanrı olarak bilinen Telesphoros, yunan dilinde kusursuzluğu bahşeden anlamına gelmekteydi. Bu sebeple Yunan ve Roma İmparatorluk Dönemi'nde yaygınlığı artmış ve Roma Pantheonuna alınmıştır. Telesphoros'un, Asklepios'un oğlu olduğunu düşünen Antik yazarlar vardır. Bazı kaynaklarda ise Asklepios'un yardımcısı olarak bahsedilir. Telesphoros yalnız betimlendiği gibi Asklepios ile ve Hygieia ile de betimlemeleri de bulunmaktadır. Kapüşonlu bir himation ile betimlenmektedir. Nadir olarak kapüşonu omuzlarında olan betimlemeleri de vardır. Bazen bir çocuk bazen ise bir cin olarak betimlenmiştir. Asklepios ile betimlendiğinde bir çocuk gibi yalnız betimlendiğinde ise bir cin gibi tasvir edilmiştir. Telesphoros'un kıyafeti tek bir coğrafyaya ait değildir. Pergamon, Atina, Mantine, Tirikla ve Thespies'deki birkaç Asklepion'da Telesphoros tasvirleri ile karşılaşılmıştır. Telesphoros kültünün Yunan kökenli olmadığı görüşü köken tartışmaları arasındaki en kabul edilir görüştür. Telesphoros isminin hastalıklara son veren şifa getiren anlamının kıyafetlerine yansıdığı düşünülmektedir. Kapüşonlu ve himationlu olması soğuktan korunmaya yöneliktir. Bu durum ise Telesphoros'un kuzey kökenli olduğu görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Telesphoros, thought to have emerged in the 1st century AC; He was seen as the god of health, dream interpreter, health genie. Known as the child God figure, Telesphoros meant the giver of perfection in Greek language. For this reason, its prevalence increased in the Greek-Roman period and was included in the Roman Pantheon. There are ancient writers who consider Telesphoros to be the son of Asclepius. In some sources, he is mentioned as the assistant of Asklepios. There are descriptions of the Telesphoros alone, as well as with Asclepius and with Hygieia. It is depicted with a hooded mantle. Rarely, there are also depictions with the hood on his shoulders. Sometimes it is depicted as a child and sometimes as a jinn. When depicted with Asclepius, he is depicted as a child and as a jinn when depicted alone. The clothes of Telesphoros do not belong to a single geography. The depiction of Telesphoros as a child god was not seen as a myth since it was first thought to have emerged in the late Greek and Roman period. In a few Asklepions in Pergamon, Athens, Mantine, Tirikla and Thespies, Telesphoros depictions were encountered. The view that the Telesphoros cult is not of Greek origin is the most accepted opinion among the origin debate. It is thought that the healing meaning of the name Telesphoros that put an end to diseases is reflected in his clothes. Its hooded and mantle is intended for protection from the cold. This situation supports the view that Telesphoros is of northern origin.