Müslümanların hayatında Hz. Muhammed'in yeri
The role of Hz. Muhammed in the lives of Muslims
  1. Tez No: 793606
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İlahi dinler içerisinde peygamberlik bir inanç esası olarak kabul edilmektedir. İslam dini özelinde bakıldığında peygamberlere iman vurgusu sıklıkla yapılmakta, peygamberlere itaat Allah'a itaat ile birlikte zikredilmektedir. İslam dinini tanıtan çeşitli kaynaklarda peygamber inancının, Müslüman bir bireyin dini hayatını ve din algısını şekillendiren faktörlerden biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Zira İslam dininin nasıl yaşanması gerektiğine yönelik en iyi rehberliği Hz. Muhammed üstlenmektedir. Çalışmada Müslüman bireylerin hayatında Hz. Muhammed'in yeri araştırılmaktadır. Bu amaçla bireylerin öznel düşünce ve deneyimlerinin derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlaması açısından nitel araştırma yöntemi ve bu yöntemlerden fenomonolojik yaklaşım tercih edilmiştir. Kavramsal çerçeve bölümünde öncelikle peygamberlik müessesesi üzerinde durulmuş sonrasında ise özel olarak İslam peygamberine ilişkin konulara yer verilmiştir. Konuya ilişkin 20 katılımcı ile görüşme yapılmış ve görüşmeler esnasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizine tabi tutulmuş ve altı tema içerisinde değerlendirilmiştir. Katılımcı görüşlerinden hareketle Hz. Muhammed'in Müslümanlar için önemli bir rol-model olduğu, Müslümanların onu bireysel ve toplumsal alanda hayatlarına dâhil etmeye çalıştıkları görülmüştür. Katılımcıların peygamber tasavvuru ve sünnet konusunda ayrışan fikirleri bulunmasına rağmen Hz. Muhammed sevgisinin birleştirici bir yönü olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In divine religions, prophecy is regarded as one of the bases of belief. Considering the religion of Islam in particular, the emphasis on belief in the prophets is frequently made, and obedience to the prophets is mentioned together with obedience to Allah. In various sources introducing the religion of Islam, it is revealed that belief in the prophet is one of the factors that shape the religious life and perception of religion of a Muslim individual. On this regard, the best guidance on how to live the religion of Islam is led by Prophet Muhammad. In the study, Hz. Muhammad's role in the life of a Muslim individual is being investigated. For this purpose, qualitative research method and phenomenological approach were preferred in order to contribute to the in-depth understanding of the subjective thoughts and experiences of Muslim individuals. First, in the conceptual framework section, the prophethood is emphasized, and then the issues related to the Islamic prophet are included. Interviews were held with 20 participants on the subject and a semi-structured interview form was used during the interviews. The obtained data were subjected to descriptive and content analysis and evaluated within six themes. Based on the views and experiences of the participants, it has been found that Hz. Muhammad is an important role-model for Muslims, and Muslims try to include him in their individual and social lives. Although the participants had differing opinions on the concept of the prophet and the sunnah, Hz. Muhammad's love is thought to have a unifying aspect.