Bilgisayar kontrollü baskı devre delgi cihazına ait ek donanım yapımı ve uygun bir yazalım geliştirme
  1. Tez No: 79362
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH FADIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
TÜRKÇE ÖZET Anabilim Dalı : Elektrik Eğitimi Tez Danışmanı : Doç. Dr. Salih FADIL Tez Türü ve Tarihi : Yüksek lisans - Ekim 1998 BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BASKI DEVRE DELGİ CİHAZINA AİT EK DONANIM YAPIMI VE UYGUN BİR YAZILIM GELİŞTİRİMİ Mehmet ARSLAN Anahtar Kelimeler : Baskılı Devre, Delgi Cihazı özet : Bu çalışma üç ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım sistemin elektromekanik bölümüdür; Kendi içinde yine üç ana parçadan oluşur. Birinci parça gövde adını verdi ğimiz sabit parçadır. İkinci parça olan köprü gövde üzerinde hareket eder. Üçüncü par ça ise delme sistemidir. Baskı devre plaketi gövde üzerine monte edilir. Köprü üzerin deki delme sistemi istenilen koordinatlara delik deler. İkinci kısım elektronik devreler kısmıdır. İki elektronik karttan meydana gelir. Birinci kart üzerinde iki tane 82SS PIO entegresi olan 48 kanala sahip bir I/O kartıdır. Bu kart bilgisayarın boş bir vuvasma ta kılmaktadır. Bu kart yardımıyla motorlar için gerekli sayısal sinyaller elde edilir. İkinci kart yardımı ile bu sinyaller motorlara aktarılır. Sistemin üçüncü kısmı PASCAL prog ramlama dilinde yazılmış bilgisayar kullanım programından oluşmaktadır. Bu program isteğe bağlı olarak ya kullanıcıdan delinecek deliğin koordinatlarını almakta, ya da PADS/PCB baskılı devre çizim programının ürettiği delik koordinatlarım veren.LST uzantılı dosyalan kullanmaktadır. Tasarlanıp gerçekleştirilen sistemin çalışması ömek bir devre üzerinde gösterilecektir. IX
Özet (Çeviri)
SOME SOFTWARE DEVELOPMENT AND HARDWARE REALIZATION FOR THE COMPUTER CONTROLLED PCB DRILLING DEVICE Mehmet ARSLAN KEYWORDS : PCB, Drilling device SUMMARY : The device which is designed and realized in this project is made up of three major parts. The first one is electromechanical part and it contains three sections. The first one is the stationary section where PCB is placed on it. The second section, which is called as bridge, is mounted on the stationary part and it can move along the stationary part.. The third section is drilling mechanism which is mounted on bridge and it can move along the bridge. The second part contains all electronic circuitry. This part has two electronic cards. The first one is a PIO card which contains two 8255 PIO ÎC on it. This card is placed in a ISA slot in a computer main board. It has 48 I/O channels and those channels can reached by means of a suitable software (i.e. PASCAL). The function of this card is to produce necessary logic control signals for two step motors of the PCB drilling device. This card is also used to produce logic control signals to change the rotation direction of the DC motor mounted on drilling mechanism. Some input channels on this card are used to input some logic signals coming from limit switches which specifies the position of the bridge and the drilling head. The second electronic card can be called as power card. The logic control signals which are produced by using PASCAL programming language and PIO card are sent to step motors via this power card. The third part of the device is utilization software that is written in PASCAL. According to the user's choice, the software either takes the position of the point which will be drilled, or reads the position of the points from a file. We used PADS/PCB PCB drawing software in this project. This software produces a file with LST extension which contains drilled points coordinates of the drawn PCB. 10