Dönme ve öteleme hareketi yapan otomobil ön cam sileceğinin geliştirilmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 79363
  2. Yazar: AHMET NAZİM TUNUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
HI DÖNME VE ÖTELEME HAREKETİ YAPAN OTOMOBİL ÖN CAM SİLECEĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE TASARIMI ÖZET Bu çalışmada, otomobil ön cam sileceği incelenmiştir, ön camda kullanılan çiftli silecek yerine, aynı işi gören tekli bir silecek sisteminin kinematik analizi yapılmıştır. Sistem, silme alanı Özerinde öteleme ve dönme olarak iki hareket yapmaktadır. Bu hareket iç içe bağlı üç grup mekanizma yardımıyla gerçeldeştirilmektedn. Silme pabucu, s ön camm yaklaşık % 86 sı silinebilmektedir. Üçüncü grupta bulunan krank kolu ölçüleri uygun şuurlarda değiştirilerek silme alam artırılmıştır. Güç kaynağının orta kademesinde, mekanizma 1.36 sn de 1 kurs yapmaktadır. Sistemm üçüncü grubunda yer alan kurs mili üzerinde yapılan değişildiMe silme pabucunun kenarlarına çaıpn^ kontrol altına alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Dört çubuk mekanizması, ön cam sileceği, dört çubuk mekanizmasının kinematik analizi
Özet (Çeviri)
mı THE IMPROVING AND DESIGNING OF THE CAR'S WINDSCREEN WIPER FOR MAKING ROTATIONAL AND TRANSLATTONAL MOVEMENT ABSTRACT In this study, Automobile front glass wipers have been examined kinematic analysis of a single wiper system, which perform same work like paired wiper used on front glass, was made.. The system performs two movement on wiping area as turning and displacement This movement realized with three groups mechanism which are interior wiper slipper, has same velocity on wiping area Crank-Shaft, where in the third group, size changed in possible constrains and men wipe area increased approximately. Approximately 86 % of front glass can be wiped, tn the middle stage of power source, the mechanism makes 1 stroke in 1.36 seconds. Wiper slipper strike to sides controlled with changing course shaft where located in third group of Keywords : Four link mechanism, windscreen wiper, kinematic analysis of four link mechanism.