Programlanabilir kontrolcü kullanılarak mermer kesen elmas soketlerin takıldığı çelik halat eklemesinde kullanılan bakır ekleme üretim makinası yapımı
  1. Tez No: 79361
  2. Yazar: NURİ BAYANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIF ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Afyondaki mermer ocaklarında mermer kesme işlerinde kullanılan çelik halatların iki ucunun eklenmesi için bakır ekleme aparatları kullanılmaktadır. Bu çalışmada ekleme aparatlarının seri üretiminin yapılması amacıyla PLC (Programmable logic controller) ile kontrol edilen otomatik makine dizayn edilmiştir. Mermer ocaklarında çok sayıda bakır ekleme aparatları kullanılmaktadır. Bu aparatlar torna tezgahlarında imal edile gelmektedir. Bu klasik metod çok zaman aldığı için talebi karşılamamaktadır. Ekleme aparatlarının çok sayıda tüketilmesi, üretimin de seri olmasını gerektirmektedir. Dizayn edilen PLC kontrollü makinenin amacı 'bakır ekleme aparatı 'nın üretimini artırmaktır. Makinede bir asenkron motor ve iki DC motor olmak üzere üç motor kullanılmıştır. Kumanda için iki mikro anahtar, bir kontaktör, iki röle, bir start butonu, bir stop butonu ve PLC kullanılmıştır. PLC, 8 girişli ve 6 çıkışlı olarak seçilmiştir. PLC programı ladder diagramı ile yapılmıştır. PLC kontrollü makine dizayn edilmiş ve imalatı yapılmıştır. Klasik metod ile günlük üretim 300 adet bakır ekleme aparatı iken PLC kontrollü makine ile 4800' e çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the marble mines in Afyon, steel ropes with 4.8 mm diameter are used for marble cutting process. Two sides of steel ropes are connected by copper junction components. In this study, an automatic machine controlled by PLC (Programmable Logic Controller.) is designed for serial production of the junction components. In the marble mines, a lot of many copper junctions is being used. These components have been produced in lathes. Since this method takes long time, the production can not meet the need of consumption. For this reason, a mass production of copper components are needed. The aim in designing this PLC controlled machine is to increase the number of copper junction components produced. The machine contains three motors. These are: an asencronous motor and two DC motors. For the machine control, two micro switch, one contactor, two relays, one start button, one stop button and a PLC have been used. 8 inputs and 6 outputs PLC has been chosen. PLC is programmed with ladder diagram. The PLC controlled machine has already been designed and manufactured. The machine has increased the number of components produced to approximately 4800 piece/day. Approximately 300 copper components/day have been produced by the conventional method.