Endüstri 4.0 sürecinde yetkinlik temelli insan kaynakları sistemleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on competency-based human resources systems in the Industry 4.0 process
- Tez No: 793632
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Endüstri 4.0 veya dördüncü endüstri devrimi örgütlerin ve çevrelerinin geçirdikleri dijital dönüşümü tanımlayan sürecin genel bir adıdır. Bu süreç içerisinde fazlasıyla önemli olan veri kavramı kaldıraç etkisi oluştururken, örgütleri mutlak bir dönüşüme ve uyuma zorlamaktadır. Bu sürece dahil olmayan örgütlerin ise rekabet avantajlarını yitirmeleri kaçınılmaz bir sonuç haline gelmektedir. Endüstri 4.0 olarak tanımlanan bu dijital süreç içerisinde örgütler zorluklarla mücadele ederken rekabet avantajı sağlamanın tek yolu teknik olarak dijitalleşmeden ibaret değildir. Teknik süreçlerin yanında insan kaynakları sistemleri ve işgören kavramı günümüz örgütlerinde halen önemini fazlasıyla devam ettirmektedir. Örgütlerde İnsan kaynakları sistemleri ekseninde mükemmel performansın elde edilmesinde ayırt edici bilgi, beceri ve tutumları kapsayan gözlenebilir davranışlar olarak karşımıza çıkan işgören yetkinlikleri ise birinci endüstri devrinde nasıl önemliyse zaman içerisinde değişimlere uğrayıp, daha da gelişerek günümüz dördüncü endüstri devrinde de ayrı bir öneme sahiptir. Endüstri 4.0 devrimin de etkileri ile örgüt ve işgören yetkinlikleri de önem kazanarak dönüşüme uğramaktadır. Söz konusu dönüşüm, bu çalışmada endüstri 4.0 sürecine adım atmış dört farklı sektörde nitel yöntemlerle incelenmiştir. Endüstri 4.0 sürecinde ortaya çıkan yeni ve önem kazanan yetkinlikler, günümüz yoğun rekabet ortamında örgütlere fazlaca avantajlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 or the fourth industrial revolution is a general name for the process that describes the digital transformation of organizations and their environments. While the concept of data, extremely important in this process, forms a leverage effect, it also forces organizations to an absolute transformation and adaptation. It is an inevitable result for organizations that are not involved in this process to lose their competitive advantage. In this digital process, defined as Industry 4.0, technically digitalization is not the only way for organizations to gain a competitive advantage while coping with challenges. In addition to technical processes, human resources systems and the concept of employees still maintain their importance in today's organizations. Just as it was important in the first industrial era, employee competencies that appear as observable behaviors that include distinctive knowledge, skills, and attitudes in achieving excellent performance in organizations, on the axis of human resources systems, have a special importance in today's fourth industrial era by changing and developing over time. With the effects of the Industry 4.0 revolution, organization and employee competencies are also transformed by gaining importance. The transformation in question has been examined in this study with qualitative methods in four different sectors that have stepped into the industry 4.0 process. The new and important competencies that emerged in the Industry 4.0 process provide many advantages to organizations in today's intense competitive environment.