İş yerinde yapay zekâ araçlarının ve robotik kaynakların insan çalışanlar ile ilişkisi ve insan kaynakları stratejileri ve faaliyetleri üzerine etkileri
The role of artificial intelligence tools and robotic resources in the workplace in relation to human employees and their impact on human resources strategies and activities
- Tez No: 998007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Bilim ve Teknoloji, Business Administration, Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Endüstri 4.0 süreciyle birlikte iş yerlerinde giderek yaygınlaşan yapay zekâ araçları ve robotik kaynakların, insan çalışanlarla olan ilişkisini ve bu teknolojik dönüşümün insan kaynakları stratejileri ve faaliyetleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, özellikle otomotiv ve savunma sanayi gibi teknoloji yoğun sektörlerde çalışan bireylerin yapay zekâ ve robotik sistemlere yönelik tutumlarını analiz etmek ve bu tutumların demografik değişkenler ile insan kaynakları politika ve uygulamalarıyla olan ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir araştırma tasarımıyla yürütülmüştür. Nicel veri toplama sürecinde, Türkiye'de otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren 10 firmada çalışan toplam 454 kişiye anket uygulanmıştır. Çalışmada, yapay zekâya yönelik tutumlar, işbirlikçi endüstriyel robotlara yönelik tutumlar, robotların insana benzerliğine ilişkin algılar ve bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik algılanan yetkinlik düzeylerini ölçen dört farklı ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerin Türkçeye uyarlanması ile geçerlik ve güvenirlik analizleri bu araştırma kapsamında gerçekleştirilmiştir. Nitel veri toplama aşamasında ise insan kaynakları yöneticileriyle yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışanların yapay zekâ ve robotik sistemlere yönelik tutumlarının gelir, yaş, eğitim ve kıdem gibi demografik değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca, insan kaynakları politika ve stratejilerinin etkin biçimde uygulanmasının, çalışanların bu teknolojilere yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, robotik ve yapay zekâ temelli dönüşüm süreçlerinin insan merkezli ve stratejik bir insan kaynakları yönetimi yaklaşımıyla ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between artificial intelligence tools, robotic resources, and human employees in the workplace, as well as the effects of this technological transformation on human resources strategies and practices within the context of Industry 4.0. The main objective of the study is to analyze employees' attitudes toward artificial intelligence and robotic systems—particularly in technology-intensive sectors such as automotive and defense industries—and to explore how these attitudes are associated with demographic variables and human resources policies. The research adopts a mixed-methods design, integrating both quantitative and qualitative approaches. Quantitative data were collected through a survey administered to 454 employees working in 10 companies operating in the automotive and defense industries in Türkiye. Four different scales were used to measure attitudes toward artificial intelligence, attitudes toward collaborative industrial robots, perceptions of robot human-likeness, and perceived competence in information and communication technologies. The Turkish adaptation, validity, and reliability analyses of these scales were conducted within the scope of this study. In addition, qualitative data were obtained through semi-structured interviews with human resources managers to gain deeper insights into strategic HR practices in the context of technological transformation. The findings indicate that employees' attitudes toward artificial intelligence and robotic systems differ significantly according to demographic factors such as income level, age, education, and tenure. Moreover, the results reveal that the effective implementation of human resources policies and strategies positively influences employees' attitudes toward these technologies. Overall, the study highlights the necessity of managing AI and robotic transformation processes through a human-centered and strategic human resources management perspective, emphasizing the importance of balancing technological advancement with human capital development.