Components of l2 listening comprehension: A componential model
Yabancı dilde dinleme anlamanın bileşenleri: Bir bileşen modellemesi
- Tez No: 793636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bileşen yaklaşımı ile yürütülen bu çalışma dilbilgisi ve kelime bilgisi, yabancı dilde dinleme kaygısı, yabancı dilde dinlemeye isteklilik, bilişüstü farkındalık ve kısa süreli belleğin genel dinleme anlama ve ana fikir ve detaylar için dinleme, ve çıkarım yapma dinleme alt becerilerine nasıl katkı sağladığını araştırmayı amaçlamıştır. Bunun yanında, bu bileşenlerin kendi aralarındaki ilişki de çalışma kapsamında incelenmiştir. Araştırmaya 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde İngilizce hazırlık eğitimi alan orta ve üst-orta düzeyde yeterliliğe sahip 212 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar üç haftalık bir süre boyunca bir dizi ölçme aracını tamamlamışlardır: araştırmacı tarafından tasarlanmış farklı uzunluklarda ve türlerde dört metinden oluşan bir dinleme anlama testi, GSE'ye (Global Scale of English) göre hazırlanmış dil bilgisi testi, Kelime Düzeyleri Testi, Yabancı Dilde Dinleme Kaygısı Ölçeği, İkinci Dilde Dinleme İstekliliği Ölçeği, Üstbilişsel Farkındalık Dinleme Anketi ve sayı dizisi testi. Bileşen beceriler ile yabancı dilde dinleme ve alt beceriler arasındaki ilişki, Pearson Korelasyon ve regresyon analizleri ile ölçülmüştür. Bileşen becerilerin kendi arasındaki ilişkiler ise Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizleri ile değerlendirilmiştir. Analizlerin sonuçları, bileşen becerilerin genel dinleme anlamada büyük bir varyansı önemli ölçüde açıkladığının ve fakat bileşenlerin katkısının alt beceriler arasında önemli ölçüde değiştiğinin altını çizmektedir. Bu sonuçlara ek olarak ise gelecek çalışmalarda doğrulanmak üzere bileşenler arasındaki etkileşimi gösteren istatistiksel ve teorik olarak sağlam bir model ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adopting a componential approach, the present study aimed to investigate how grammar and vocabulary knowledge, L2 listening anxiety and willingness to listen in L2, working memory, and metacognitive awareness contribute to overall L2 listening comprehension and its subskills, i.e. listening for main ideas and details, and inferencing. In addition, how these component skills interact with each other in the process was also scrutinized. A group of 212 university students with intermediate to upper-intermediate proficiency taking English preparatory education at Manisa Celal Bayar University and Anadolu University in the spring term of 2020-2021 academic year participated in the study. The participants completed a series of instruments over a three-week period: a researcher-devised listening comprehension test consisting of four passages in varying lengths and genres, a grammar test prepared according to GSE (Global Scale of English), the Vocabulary Levels Test, the Foreign Language Listening Anxiety Scale, the Willingness to Listen in L2 Scale, the Metacognitive Awareness Listening Questionnaire, and a digit-span task. The relationship between the components and L2 listening and subskills was measured through Pearson's Correlation and regression analyses. The hypothesized interactions among the components were assessed through Structural Equation Modelling (SEM) analyses. The results of the analyses underline that the components significantly explain a large variance in overall L2 listening and that the contribution of the components varies significantly across the subskills. In addition, a statistically and theoretically sound model depicting the interaction among the components and L2 listening comprehension was put forward for further verification.