Contribution of l2 morphological awareness and l2 phonological awareness to l2 listening comprehension of Turkish EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yabancı dilde dinleme becerilerine yabancı dilde sözcük biçim ve yabancı dilde sesbilimsel farkındalığın katkısı
  1. Tez No: 588583
  2. Yazar: EYLÜL SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, yabancı dilde sesbilimsel farkındalığın ve sözcük biçim farkındalığının 54 yetişkin EFL öğrencisinin yabancı dilde dinleme anlama becerisine ne ölçüde katkıda bulunduğunu bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı ile ilgili olarak, öğrencilerin yabancı dilde dinleme-anlama becerileri IELTS sınavının dinleme bölümü ile, katılımcıların yabancı dilde sesbilimsel farkındalığı PAT ile ve sözcük biçim bilgi seviyeleri MAT (Aksoy, 2015) ile ölçülmüştür. Öğrencilerin skorları betimsel istatistikler, korelasyon ve doğrusal regresyon analizi yoluyla incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların dinleme puanları ile sesbilimsel farkındalıkları arasında orta dereceli ve pozitif bir ilişki bulurken, sözcük biçim farkındalık testi puanları arasında pozitif ancak zayıf bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, 2. sınıf ELT öğrencilerinin yüksek düzeyde sözcükbiçim farkındalık ve sesbilimsel farkındalık gösterdiğini ve bu dilsel bileşenlerin katılımcıların dinleme anlama puanları ile olumlu şekilde ilişkili olduğu görülmesi şeklinde yorumlanabilir. Bulgular önceki araştırmalar kapsamında değerlendirilmiş ve L2 dinleme yeterliliğinin bileşenleri hakkında daha derin bir anlayış ortaya çıkması ümidiyle gelecek çalışmalar için çıkarımlar ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to find out to what extent L2 phonological and morphological awareness are related to L2 listening proficiency of 54 adult EFL learners. Regarding the purpose of the study, L2 listening comprehension, phonological awareness and morphological awareness levels of the students was measured with an IELTS test, PAT and MAT (Aksoy, 2015). The scores were analysed through the means of descriptive statistics, correlation and linear regression analysis. The findings indicated a moderate positive correlation between the listening scores and phonological awareness test scores, however morphological awareness test scores of the participants were concluded to have a nonsignificant correlation with listening. All in all, the findings of the current study might suggest that 2nd year ELT students demonstrated a high level of phonological and morphological awareness and these linguistic components were observed to relate to listening comprehension scores of the participants positively. The findings were evaluated within the scope of previous research, and implications and suggestions for future studies were provided with the hope of revealing a deeper understanding about the components of L2 listening proficiency.