Öğretmen adaylarının bilim tarihi ve felsefesi dersine yönelik görüş, tutum ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of teacher's opinions, attitudes and applications to the history and philosophy of science course
  1. Tez No: 793644
  2. Yazar: EBRU ŞİPŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TAYLAN KOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile farklı bölümlerden öğretmen adaylarının Bilim Tarihi ve Felsefesi dersine yönelik görüş, tutum ve uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Özel durum çalışması kapsamında yürütülen çalışmada araştırmanın örneklemini, 2020-2021 öğretim yılında bir üniversitede farklı bölümlerdeki lisans programında öğrenim gören 54 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarında 29 maddelik“Bilim Tarihi Tutum Ölçeği”kullanılmaktadır. Ölçek 5'li likert tipi sorulardan oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS 15 nicel veri analizi programı ile analiz edilmiştir.13 soruluk“Bilim Tarihi ve Felsefesi Dersine Yönelik Görüş Formu”uzman görüşü doğrultusunda öğretmen adaylarına sunulmuştur. Ayrıca mülakat, öğretmen adaylarının izni doğrultusunda video kaydına alınmıştır. Bilim tarihinin uygulama kısmında ise öğretmen adaylarının hazırladıkları ders planında bilim tarihini entegre ettikleri etkinlikler değerlendirilmiş ve bunların bilim tarihiyle nasıl ilişkilendirildiği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının Bilim Tarihi ve Felsefesi dersine yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğu, dersin içeriğini yeterli buldukları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının, bu dersi eğlenceli, ilgi çekici ve merak uyandırıcı, sorgulamayı sağlayıcı ve farklı bakış açıları geliştirme açısından yararlı buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bilim tarihini öğrenmenin ve uygulamanın pek çok açıdan olumlu kazanım sağladığı söylemek mümkündür. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak eğitimcilere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the views, attitudes and practices of teacher candidates from different departments towards the History and Philosophy of Science course. In the study carried out within the scope of the case study, the sample of the research consists of 54 pre-service teachers studying at a university in different departments in the 2020-2021 academic year. As a data collection tool, the 29-item“History of Science Attitude Scale”developed by Alisir et al. (2020) is used. The scale consists of 5-point Likert type questions. The collected data were analyzed with the SPSS 15 quantitative data analysis program. The 13-question“Opinion Form for the History and Philosophy of Science Course”was presented to the teacher candidates in line with the expert opinion. In addition, the interview was video-recorded with the permission of the teacher candidates. In the application part of the history of science, the activities in which the pre-service teachers integrated the history of science in the lesson plan they prepared were evaluated and how they were associated with the history of science was analyzed. According to the findings, it was determined that the attitudes of the teacher candidates towards the History and Philosophy of Science course were generally positive and they found the content of the course sufficient. In addition, it was concluded that the pre-service teachers found this course fun, interesting and intriguing, enabling inquiry and useful in terms of developing different perspectives. It is possible to say that learning and applying the history of science provides positive gains in many aspects. Depending on the results obtained, suggestions were made for educators and researchers.