Development and experimental evaluation of an embodied cognitive model for piloting of air vehicles in mission flights
Görev uçuşu gerçekleştiren hava araçları için vücutlaştırılmış bilişsel bir pilot modelinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 793651
  2. Yazar: YASİN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Psikoloji, Aeronautical Engineering, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
nsanlı ya da insansız hava araçlarının uçuş ve durumlarının otomatik kontrolü için geliştirilmiş pek çok başarılı Mühendislik yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerin bazıları“pilot model”leri içermekle beraber, bu modeler çoğunlukla transfer fonksiyonu şeklinde tanımlanmış olduğundan genellikle bilişsel bir içeriğe sahip değildir. Bunlara ek olarak, sembolik ya da bağlantıcı/yapay-sinir-ağı temelli bilişsel modeller de hava araçlarının manevra kontrolünde kullanılmıştır. Bu modellerin bazıları son derece başarılıyken, genellikle odaklanılan nokta durum kontrolüdür ve bir rakibin takip edilmesi, avlanması ya da kaçılması gibi kritik üst seviye kararlar üzerinde çok durulmamıştır. Dolayısyla, bilişsel bilimlerdeki bugünkü modelleme çabaları havacılık bağlamında üst seviye karar verme süreçleri ve bu kararların hakkında yeterli bilgi sağlamamaktadır. Bu çalışmada ise, NENGO Sinirsel Mühendislik Çerçevesi kapsamında atım yapan nöron ağlarını temel alarak üst seviye kararları alabilen dinamik bir bilişsel avcı uçağı pilotunun modellenmesi ve benzetimli bir ortamda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Model bağlantıcı, bedenlenmiş ve durumlanmış özellikler taşımakta ve semantik işaretçiler vasıtası ile model çıktılarının semantik söylemlere çevrilmesine imkan verebilmektedir. Çalışma ayrıca son bölümünde gerçek avcı pilotlarının model çıktılarına dair yorumlarını da içermektedir.
Özet (Çeviri)
Various types of engineering methods have been successfully applied for the automated control of attitudes and flight of manned or unmanned air vehicles. Some of these methods included“pilot models,”which are generally implemented in the form of transfer functions and are not necessarily cognitive in nature. Additionally, symbolic and connectionist pilot models have been developed to control the maneuvering of air vehicles. While some of these models have been successful, they are mostly focused on attitude control and do not take into account higher-level decisions such as attacking or chasing an opponent. The current modeling efforts in cognitive science do not provide enough information on the structure of those high-level decision-making processes. This study aims to create and test a dynamic cognitive fighter pilot model in a simulated environment that can make high-level decisions using the Neural Engineering Framework and employing spiking neuron models as encoding units. The model is connectionist, embodied, and situated and uses semantic pointers to decode the outputs into semantic wordings. The study also includes the comments and evaluation of real fighter pilots on the results of the model.